​19 MAYIS İZLEĞİ KENTSEL TASARIM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

19 Mayıs izleği Kentsel Tasarım Yarışmasının ödül törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Samsun'un kimlik dokusu içerisindeki en önemli olaylardan birisi 19 Mayıs 1919. 2019, 19 Mayıs'ın, 2023'de devletimizin kuruluşunun 100. sene-i devriyesi. Biz 2023'den önce 2019'da Samsun'da adeta bir prova yapacağız" dedi.

​19 MAYIS İZLEĞİ KENTSEL TASARIM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Mücadelesi kimliğini yaşatmak amacıyla, Kurtuluş İskelesinden başlayıp doğu ve batıyı kapsayacak şekilde Cumhuriyet Meydanı ve bugünkü Gazi Müzesi olarak bilinen Mıntıka Palas Oteli'ne kadar olan bölümde düzenlenen 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması ödül törenine katıldı. Yaklaşık 6 aylık bir çalışma sonucunda 24 proje arasından 8 proje ödüle layık görüldü. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından konuşmalara geçildi. İlk olarak konuşan danışman jüri üyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, yaklaşık 6 aylık zorlu bir çalışmanın ardından 10 kişilik jüri ekibinin 24 proje arasından 8 projeyi seçtiklerini söyledi.

"ADETA İĞNE OYASI İŞLER GİBİ ÇOK MÜCADELE VERDİK"

   Albayrak'ın ardından konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, Kurtuluş İskelesi'nin bugünkü haline nasıl getirildiğini ve o zamanlar verdikleri mücadeleyi anlattı. Başkan Yılmaz, "Tütün İskelesini şu anda Kurtuluş iskelesi haline getirişimizin üzerinden en az 10 yıl geçti. Biz Atatürk'ün 19 Mayıs sabahı Samsun'a çıkışını, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile ilgili sürecin tartışmasız çok önemli bir boyutu ve adımı olarak görüyoruz. Hatta Samsun'umuzdaki bu alanları kapsayan ilçenin adı da İlkadım. 330 bin nüfuslu bir ilçe. Şu anda tarihi misyona yakışır bir şekilde onun adı da İlkadım olmuş. Ancak İlkadım'ın atıldığı yer ile ilgili o tarihi hadise ile ilgili buralara hiçbir öge konmamıştı. Bir tane istisna vardı o da 1990'lı yıllarda İlkadım Anıtı denilen ve şu anda Çok Amaçlı Salonumuzun yanından bulunan bir anıt yapılmıştı. Onun dışında tüm bu alanlar Devlet Demir Yoları ve çeşitli kurumlar tarafından kullanılan alanlardı. 1999 yılında belediye başkanı olduğumda 19 Mayıs tarihimize yakışmayan bu alanlardaki o işgalleşmeyi kaldırmamız lazım düşüncesi benim hayalimdi. Önce Yabancılar Çarşısı denilen Çadır Çarşısı'nı kaldırdık. Onlara tertemiz bir alan inşa ettik. Sonra Devlet Demir yollarına ait binayı, kömür depolarını ve burada bulunan bir çok unsuru adeta iğne oyası işler gibi tek tek mücadele ederek kaldırdık. Temizledikçe cesaretimiz arttı ve artık bir misyonumuz olmaya başladı. İskeleyi inşa ettik. Kurtuluş Yolu dediğimiz alanı açtık. Bütün bunlar bittikten sonra işimizin bitmediğini düşünmeye başladık. Bu projenin 100 hektarlık bir alanda bir etkileşim alanı var. Doğuda Shell, batıda da Çifte Hamam Kavşağı'na kadar gidiyor. Bütün bu alanı yeniden 19 Mayıs izleğinin tarihine yakışır bir şekilde nasıl donatırız amacıyla yaptığımız proje yarışmasına katılım da oldukça güzel oldu" ifadelerini kullandı.

 2019 2023'ÜN PROVASI OLACAK

   19 Mayıs'ın 100.yılı olan 2019 yılına da dikkat çeken Başkan Yılmaz, "Biz şimdi sadece bu alanlarda bu tarihi izleği yaşatmıyoruz. Kurtuluş İskelesi'nden Suluova'ya kadar Atatürk'ün geçtiği yolu biz tarihi izlek, bir açık hava müzesi haline getiriyoruz. Samsun'un kimlik dokusu içerisinde en önemli olaylardan birisi 19 Mayıs 1919. Samsun bir Cumhuriyet Şehri. 2019'da  19 Mayıs'ın 100. sene-i devriyesi kutlanacak, 2023'de de devletimizin kuruluşunun 100. sene-i devriyesi kutlanacak. Biz 2023'den önce 2019'da Samsun'da adeta bir prova yapacağız. 2019 2023'ün provası olacak. Aslında bu yaptığımız çalışmalar 100. yıla giden sürecin adımlarından biri olacak. Tekrar proje yarışmamıza katılarak emek harcayan, dereceye giren ya da giremeyen tüm mimarlarımıza ve şehir plancılarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

   Konuşmaların ardından dereceye giren proje sahiplerine ödülleri takdim edildi. Ödül törenine Başkan Yılmaz'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Zennube Albayrak, daire başkanları, belediye bürokratları, mimarlar ve şehir plancıları katıldı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango talihlisine büyük şok
Milli Piyango talihlisine büyük şok
Trabzon'da sel suları, dev kamyonu dereye böyle sürükledi
Trabzon'da sel suları, dev kamyonu dereye böyle sürükledi