Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

25 bin öğretmenimizi bu yıl eğitim ailemize katacağız

MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde katıldığı Anadolu imam hatip lisesi açılısında Türkiye'nin en önemli önceliğinin eğitim olduğunu ifade ederek, "Meclis'te bir kanun çıkıyor, o kanun çıktıktan sonra 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmenimizi bu yıl eğitim ailemize katacağız. 600 binin üzerinde öğretmenimizi Milli Eğitim ailemizle buluşturmuş olacağız" dedi.

25 bin öğretmenimizi bu yıl eğitim ailemize katacağız
Advert

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde tamamlanan eğitim yatırımlarının açılış programına katıldı. Bakanlar Eroğlu ve Yılmaz kara yoluyla geldikleri ilçede Edirne Valisi Günay Özdemir ile birlikte yapımı tamamlanan Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde öğrenciler tarafından çiçekle karşılandı. Bakan Eroğlu ve Yılmaz'a partisinin gençlik kolları üyeleri, üzerinde 'Afrin'e selam olsun' yazılı zeytin dalı verdi. Açılışı yapılan okulun bulunduğu sokak Ak Parti bayraklarıyla donatılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafı asıldı. Programın yapıldığı okul bahçesinde ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın büyük posterleri asıldı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, hayatını kaybeden eski bakanlardan Edirneli Kemal Unakıtan'ın eşi Ahsen Hanım'ın annesinin Uzunköprülü olduğunu ifade ederek, açılışı yapılan lisenin adının 'Kemal Unakıtan' olmasını önerdi. Türkiye'nin en önemli önceliğinin eğitim olduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, "Türkiye'nin en öncelikli konusu eğitim, eğitimden öncelikli bir konu yoktur. Belediye başkanı, belediye başkanlığına gittiğinde önce eğitim için ne yapabiliriz, ondan sonra şehre ilişkin diğer projeler gündeminde yer alması gerekiyor. Enerji Bakanı önce eğitim için ne yapabiliriz, ondan sonra enerjiyle ilgili projeleri düşünmesi lazım. Orman ve Su İşleri Bakanı, önce eğitimle ilgili ne yapabiliriz, ondan sonra diğer kendi alanındaki projeleri sıralamaya koyması lazım. Eğitim olmazsa diğerlerinin hiçbiri gerçekleşmez" dedi.

Hükümetin eğitim alanındaki yatırımlarını anlatan Bakan İsmet Yılmaz, 80 kişilik sınıflarda öğretmenlerin öğrencilerine vakit ayıramayacağını belirterek, şöyle konuştu:

"80 kişilik sınıfta öğretmen öğrencisine 1 dakika ayırabilir mi? Ayıramazsa kaliteli bir eğitimden bahsedebilir mi? Peki ne yapmak lazım? 584 binin üzerinde öğretmen atadık. Bugün gördüğünüz 3 öğretmenden 2'si bizim dönemimizde atandı. Şimdi 20 bin öğretmen daha alacağız. Meclis'te bir kanun çıkıyor, o kanun çıktıktan sonra 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmenimizi bu yıl eğitim ailemize katacağız. 600 binin üzerinde öğretmenimizi Milli Eğitim ailemizle buluşturmuş olacağız. Öğretmen başına öğrenci sayısını makul hale getirebilmek için mutlaka öğretmen sayısını artırmamız lazım. Türkiye'de öğretmen başına düşen öğrenci sayısı biz geldiğimiz 28 idi, şimdi 17'ye düştü. Bu değer ile İngiltere ile aynı, Japonya ile aynı, Güney Kore ile aynı değerlere sahibiz; Fransa'dan da iyiyiz."

EROĞLU: OKUL BAHÇELERİNİ YEŞİLLENDİRDİK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise tüm Türkiye'de okulların bahçelerini proje kapsamında yeşillendirdiklerini belirterek, "Bütün Türkiye'de 'Okullar Hayat Olsun' projesiyle okul bahçelerini ağaçlandırıyoruz. Şu ana kadar 47 bin 460 okul bahçesini ağaçlandırdık. Okullar çiçek gibi oldu. 8.5 milyon fidan dikildi. Hepsine çardak kuruldu. Çocuklar gerçekten çok mutlu. Edirne'mizde de 181 okul bahçesine 16 bin 100 fidan diktik, tamamını da yeşillendirdik. Eksiklerimiz var, tamamlanması için talimatları verdik. Anadolu imam hatip lisesinin arsasını Meteoroloji Genel Müdürlüğü verdi, teşekkür ederiz. Devletten yer almak bazen bir ülkeden yer almaktan daha zordur biliyorsunuz" dedi.

Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne Valisi Günay Özdemir ve beraberindekiler kurdele keserek eğitim yatırımlarının açılışını yaptı. Bakanlardan İsmet Yılmaz Uzunköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni gezdikten sonra ilçeden ayrılarak İstanbul'a gitti. Bakan Eroğlu ise programının devamı için Edirne'ye geçerek Vali Özdemir'i makamında ziyaret etti.

EROĞLU: TAŞKINLARI BİTİRECEĞİZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Edirne Valisi Günay Özdemir'i makamında ziyaret ettikten sonra düzenlediği basın toplantısında tamamlanma aşamasına gelen ve kenti taşkınlardan koruyacak olan Kanal Edirne ve Ergene Nehri'nin temizliğine ilişkin bilgiler verdi. Eroğlu, "Taşkınla ilgili büyük bir çalışma yapıyoruz. Ergene Nehri'ndeki taşkını halledeceğiz. İlk defa Edirne tarihinde Kanal Edirne bitme noktasına geldi. Bunu da tamamlayınca azaltmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Kanal Edirne'nin tamamlanmasına 100 metre kadar kaldı. Bitirince nehrin debisini kanala vereceğiz, Edirne'ye gitmeden Meriç'e katılacak. Bu ilk defa düşündüğümüz zor bir işti. DSİ gece, gündüz çalıştı. Kanalın çevresi de mesirelik alan olacak, turizme de açacağız. Kanal Edirne bitiyor müjdeler olsun. Ayrıca Ergene Nehri üzerine 8 tane köprüyü dedem topçu er Hacı Hasanoğlu Mehmet Efendi'nin (Balkan Savaşları'nda şehit olan dedesi) ruhuna yapmak durumundayız" dedi.

'MUHTEŞEM MEKÂN OLACAK'

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, basın toplantının ardından Edirne Valiliği bahçesindeki toplu açılış törenine katıldı. Baraj ve sulamanın yanı sıra Ergene Nehri üzerine yapılacak 8 köprünün aralarında bulunduğu 4 tesis için 60 milyon liralık yatırım yapıldığını anlatan Eroğlu, "Kanal Edirne projesi tamamlanıyor. Mayıs ayında bitecek ve üzerine 5 köprü yapıyoruz, 4 tanesi tamamlandı. Etrafında bisiklet yolları, muhteşem yürüyüş alanları mesire alanlarıyla bataklık olmaktan kurtulacak. Edirnelilerin nefes alacağı muhteşem bir mekân olacak. Gelen Meriç Nehri'nin debisinin 3'te 1'i oradan, kanaldan akacak. Taşkından buradan 2500 metreküp/saniye su geçiyor. Bunun 773 metreküp/saniyesi bu kanaldan geçireceğiz. Taşkın riski büyük ölçüde azalacak. Sessiz sedasız muazzam bir kanal açtık. Tunca debisi de azalıyor, herhangi bir sıkıntı yok. Ergene de bitiyor. 2018-2019 yılları Edirne'de Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın destan yazdığı yıllar olacak. Biz sizi hep görüyoruz ama 2019'da da siz bizi görün. Burası resmi merasim olduğu için daha fazla söylemeyeceğim ama o zaman da bize bakın" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindekiler 4 tesisin temelini attı. Eroğlu açılış ve ziyaretlerinin ardından partisinin Edirne İl Başkanlığı'na geçti.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi