Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

AKCAGÖZ: İNFAZ YASASI DEĞİŞMELİ DENETİMLİ SERBESTLİK UZATILMALI

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, infaz yasasındaki değişiklikle ilgili açıklamada bulundu. Akçagöz;' Denetimli serbestlikte önemli mesafe alındı. Bu süre uzatılabilir' dedi.

AKCAGÖZ: İNFAZ YASASI DEĞİŞMELİ DENETİMLİ SERBESTLİK UZATILMALI
Advert

BU SESE KULAK VERİLMELİ
CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akçagöz, partilerinin İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek’in, kapasitesi 188 bin olan cezaevlerinde 200 bin tutuklu-hükümlü bulunduğu açıklamaya dikkat çekerek, denetimli serbestlik süresinin uzaması gerektiğini belirtti. Akcagöz, “Sayın Çiçek, partimizin bedel ödemiş milletvekillerindendir. Sahte operasyonlarla cezaevine atıldı. Şimdi, o dönemin sıkıntılarını memleket olarak çekiyoruz. Sayın Çiçek’e kulak verilmelidir. İnfaz yasası değişikliği ile denetimli serbestlik süresinin uzatılması ya da başka seçenek yaptırımlara işlerlik kazandırılması düşünülebilir.' dedi. 

İNFAZ REJİMİ DEĞİŞMELİDİR
Türkiye’deki infaz rejiminin, siyasi iktidarların elinde hallaç pamuğuna çevrildiğini söyleyen Akcagöz;'Bu bir gerçek. Ama belli bir noktadan sonra, işler tıkanma noktasına geldiğinde infaz rejiminin yeniden düzenlenmesinin toplumun yararına olduğunu söylemek mümkündür. Bu bir af olmadığı gibi, kimsenin buna karşı çıkacağını da sanmıyorum. Zaten belli suç tipleri için farklı bir uygulama söz konusu. Yani bugün infaz rejimi değişirse bundan herkes yararlanacak diye bir anlam çıkarmak da doğru değil. Mesela, terör suçları niteliği itibariyle tasnif dışı kalmaya mahkum. Bunun sınırları pekala belirlenebilir” diye konuştu.

ÖNEMLİ MESAFELER ALINDI
Denetimli serbestlik uygulamasının, Türkiye’de uygulanmaya başladığı günden bu tarafa, eksiklerini kapatarak yoluna devam ettiğini gözlemlediklerini dile getiren Tufan Akcagöz, “Denetimli serbestlik de bir infaz kurumu olup,  cezasının bir kısmı cezaevinde infaz edilen “iyi halli” hükümlünün, cezasının geri kalan kısmını dışarıda, belli kurallar dairesinde geçirmesini sağlayan bir cezanın infazı kurumu olarak tanımlanabilir. Mahkumiyet devam etmekte olup, devletin denetimi de sürmektedir. Cezaevlerinin hali ortada. Avukat olarak Cezaevlerine gittiğimizde bile saatlerce bekliyoruz.' şeklinde konuştu.

SORUNLAR KRONİKLEŞMEMELİ
Akçagöz sözlerini şöyle tamamladı;'Tutuklu ve hükümlülerden aldığımız bilgi, tüm koğuşların kapasite üstünde nüfusa sahip olduğu yönünde. Yerde yatanlar, tek karyolayı iki kişi paylaşanlar da çabası. Dolayısıyla, uzun vadede yeni cezaevlerinin yapılması, mantıklı bir çözüm gibi görülse de, kısa vadede denetimli serbestlik süresinin uzaması, sorunun kronikleşmesini engeller diye düşünüyorum. Yokmuş gibi davranmak, sorunu ortadan kaldırmıyor. Büyük usta Faruk Erem’in ifadesiyle, ‘suçluyu kazıyın, altından insan çıkar’. O halde, cezaevi şartları bu duruma gelmişken, en hızlı ve pratik çözüm yolu bu olacaktır” meydannet.com

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarih verdi: Ekim ve Kasım ayında...
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarih verdi: Ekim ve Kasım ayında...
FETÖ şüphelisi tarihçi Talha Uğurluel tutuklandı
FETÖ şüphelisi tarihçi Talha Uğurluel tutuklandı