Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

ANORMAL UTERİN (RAHİM) KANAMALAR

Üreme çağındaki kadınların gebelikten bağımsız normal adet kanamasının dışındaki kanamalarıdır. Kadınların jinekoloji polikliniklerine en sık başvuru nedenlerinden birisidir. Tedavi edilmediği sürece kan kaybına ve sağlıklı yaşam konforunun bozulmasına neden olur.

ANORMAL UTERİN (RAHİM) KANAMALAR
Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Fügen Sönmez, Anormal Uterin ( Rahim) Kanamaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “Normal adet kanaması: 21-35 günde bir gelen, 2-8 gün arasında süren, ortalama 80 ml altında ve her ay düzenli olarak görülen kanamalardır. Hemen her kadının kendine özgü ayda bir kez gelen adet kanama döngüsü vardır. Kadınlarda bu normal döngünün dışındaki kanamalar Anormal Uterin (Rahim)Kanaması olarak değerlendirilir” dedi.

Adet kanamasının insan vücudunda meydana gelen tek fizyolojik kanama olduğunu belirten, Op. Dr. Fügen Sönmez, rahim kanamaları ile ilgili şu bilgileri verdi.

SINIFLANDIRMA

FIGO 2011 yılında üreme çağındaki kadınlarda görülen Uterin Kanama anormalliklerini nedenlerine göre PALM-COEIN sınıflamasını getirmiştir. Polip,Adenomyosis,Leiomyoma,Malignancy-Coagulopathy,Ovulatory Dysfunction, Endometrial, Latrogenic, Not Otherwise Classifield.Ayrıca bu kanamaları akut ve kronik diye ayırmıştır.

TANI

ÖYKÜ (detaylı kanama şekli, kanamaya neden olabilecek hastalıklar ve kullandığı ilaçlar, özellikle pıhtılaşma bozukluğu varlığını ortaya çıkarmak için geçmiş tıbbi öyküsü, endometrium kanseri risk faktörleri) yönünden sorgulanmalıdır.

TEDAVi

Amacımız düzensiz kanamaları tedavi ederek kan kaybını dolayısıyla anemiyi önlemek ve hastanın sağlıklı yaşam kalitesini artırmaktır. Tedavi seçenekleri hastaya sunulmalı, hasta ile birlikte karar verilmeli ve hastaya özgün olmalıdır.

MEDİKAL TEDAVİ:

Östrojen-Progesteron tedavisi, Parenteral östrojen, Progesteron, LNG-RİA, Danazol, GnRH agonistleri, NSAİİ, Traneksamik asit, Desmopressin, Ulipristal asetat medikal tedavi seçenekleri arasındadır.

CERRAHİ TEDAVİ:

Medikal tedaviye cevap vermeyen veya mutlaka  cerrahi gerektiren olgularda hasta ile birlikte (çocuk istemi, organ kaybı, menopoza girme, psikolojik ve sosyal durumlar)konuşulmalı ve uygun cerrahi yöntem seçilerek uygulanmalıdır.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman teröristlerin beynindeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman teröristlerin beynindeyiz
Rize'deki saldırıda yaralanan Personel Şube Müdürü'nden iyi haber
Rize'deki saldırıda yaralanan Personel Şube Müdürü'nden iyi haber