Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın gereksiz antibiyotik kullanımına karşı vatandaşları uyardı

SAMSUN'un Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, "Siz ilacı bir süre içerek güçsüz bakterileri öldürmüş oluyorsunuz ama yarıda bırakarak siz vücudunuzdaki güçlü bakterilere direnç kazandırmış oluyorsunuz. Bu nedenle bir daha antibiyotik kullandığınızda o ilaç size yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden kullandığınız zaman antibiyotiklerin tamamını kullanınız ve hekiminiz yazmadığı sürece antibiyotiği eczacılarınızdan ya da komşularınızdan temin etmeye çalışıp gereksiz yere ilaç kullanmayınız" dedi.

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın gereksiz antibiyotik kullanımına karşı vatandaşları uyardı

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, gereksiz antibiyotik kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Gereksiz yere antibiyotik kullanımının önüne geçmek için okullar da dahil olmak üzere çeşitli bilgilendirme çalışmalarının yapıldığını söyleyerek "Özellikle duyarlı olunması gereken nokta her hastalıkta antibiyotik kullanılmaması çünkü antibiyotikler, bakterilere etkilidir. Viral enfeksiyonlar ve ağrı kesicilere dahi kullanım söz konusu olmamaktadır. Ama vücut bu kullanımlar sonucu gereksiz antibiyotik aldığı için bağışıklık yapmakta ve hastalık sonucu ilaç alımı gerektiğinde kişinin daha yüksek dozda antibiyotik alması gerekmektedir.

Siz ilacı bir süre içerek güçsüz bakterileri öldürmüş oluyorsunuz ama yarıda bırakarak siz vücudunuzdaki güçlü bakterilere direnç kazandırmış oluyorsunuz. Bu nedenle bir daha antibiyotik kullandığınızda o ilaç size yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden kullandığınız zaman antibiyotiklerin tamamını kullanınız ve hekiminiz yazmadığı sürece antibiyotiği eczacılarınızdan ya da komşularınızdan temin etmeye çalışıp gereksiz yere ilaç kullanmayınız. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere İl Sağlık Müdürlükleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri bu konunun tanıtımını çocuklardan başlamakta ve çaba göstermektedir.  Bu konuda halkımıza duyarlı olmasını özellikle tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İçişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama: 3'ü gri listede...
İçişleri Bakanlığı'ndan flaş açıklama: 3'ü gri listede...
İsrail basınından gündemi sarsacak Türkiye iddiası!
İsrail basınından gündemi sarsacak Türkiye iddiası!