Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Başkan Yılmaz Kuş Cenneti'ni TRT Haber'e anlattı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz TRT Haber'de yayınlanacak olan Güneşi Uyandırmak adlı programın çekimleri için Samsun’a gelen ekibe Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.

Başkan Yılmaz Kuş Cenneti'ni TRT Haber'e anlattı
Advert

KIZILIRMAK DELTASI 355 TÜR İLE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından desteklenen projelerin tanıtımı için hazırlanacak olan programda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'de yerini aldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz belediye ve OKA arasındaki işbirliği ile deltada yapılan yatırımları anlatarak, “Belediyemiz ve OKA arasında dirsek temasında bulunuyoruz. Bir çok projeye ortaklık ediyoruz. Bu kapsamda Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde yapılan çalışmalarımız buna örnek gösterilebilir. Kızılırmak Deltası 355 kuş türünü içinde barındıran ve Türkiye'de en çok kuş türüne sahip olan yerdir. Buraya yılın hangi günü gelirseniz mutlaka değişik bir tür ile karşılaşabilirsiniz” diyerek delta hakkında genel bilgileri program yapımcılarına aktardı.

KUŞ CENNETİ'NDE BÜYÜK İSLER BAŞARDIK

Söz konusu deltanın RAMSAR alanı olduğunu da hatırlatan Başkan Yılmaz açıklamalarını şöyle sürdürdü, “Burası Türkiye'nin sayılı sulak alanlarından birisi. Yaptığımız girişimler sonucunda UNESCO Dünya Mirasları Geçici Listesi'nde yer almaya hak kazanan Kuş Cenneti'nin kalıcı listeye geçmesi için büyük adımlar attık. Şimdi süreci bekliyoruz. Doğal yaşam ortamını oluşturmak adına işgalci konumunda bulunan 300’ün üzerinde yazlık yıkıldı. Doğal dengeyi bozan tüm unsurlar buradan uzaklaştırıldı. Tüm bu yapılanlardan sonra kuşlar ve diğer canlılar insanlara daha da yakınlaşmaya başladı. Önceden ürkek olan ve insanlardan kaçan canlılar ortaya çıkarak deltaya görsel bir güzellik kattı. Kuş Cenneti'nin korunması ve geliştirilmesi için atılması gereken adımları atmaktan hiç bir zaman çekinmeyeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Savcı Kiraz'ın şehit olduğu olayla ilgili dava başladı
Savcı Kiraz'ın şehit olduğu olayla ilgili dava başladı
Muharrem İnce adaylık şartını açıkladı
Muharrem İnce adaylık şartını açıkladı