Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Böbrek ve idrar yolları taşları toplumda sık görülen ürolojik hastalıklardandır. Taşları eriten, durduğu yerde parçalayan mucizevi hiçbir ilaç ya da bir karışım yoktur. VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op. Dr. Mustafa Çağlar taşların yüzde 10-15 inin ilaçlarla ve diğer enstrümanlarla eritilebildiğini, taşların yüzde 85-90’ında ise sadece cerrahi girişimle bu taşların kırıldığını ve vücuttan dışarı çıkarıldığını belirterek konuya dair önemli bilgiler paylaştı. İşte 5 soruda böbrek taşı tedavisinde doğru bilinen yanlışlar…

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
Advert

1)Bira içmek böbrek taşını düşürür mü?

‘Özellikle bira içerek böbrek taşı düşürülür’ kanısının aslında yanlış olduğunu belirtmek isterim. Biranın ya da alkolün böbrek taşı üzerine hiçbir faydası yok. O kadar su içerseniz yine taşınızı düşürürsünüz. Halk arasında o su kaynağı çok faydalı, bu sıvı çok faydalı gibi bazı düşünceler var. Bu hacme dayalı bir şey, o kadar musluk suyu da içseniz zorlayıp yine o taşı düşüreceksiniz.

 

2)Balık beynindeki taşın ezilip içilmesi taş düşürür mü?

Bu amaçla kullanılan ve halk arasında yaygın olan Karadeniz’de bulunan kötek balığıdır.  Ama bu balığın beyninin olduğu bölgede bulunduğu öne sürülen taşın ezilip biraz içine limon eklenerek içilebilir sıvı haline getirildiğinde böbrek taşını parçaladığı iddia edilmiştir. Bu iddia toplumumuzda oldukça kabul görmüştür. Ancak bunun kimyasal veya tıbbi bir etkisi ispatlanmamıştır.

 

3)Yoğurt suyu içmek taş düşürür mü?

Bir de yoğurt suyunun taşı, kumu döktüğü söylenir. Yoğurt suyu kemikleşme için çok faydalıdır, saf oksalattır. Bizim yüzde 80 üstünde gördüğümüz taşlar kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat taşlarıdır. Yani yoğurt suyu içildiğinde kendimizde kum yaratırız; varsa taş taşı büyütürüz.’’

 

4)Mısır püskülü,  kiraz sapı ya da maydanoz suyu içilmesi gibi birtakım bitkisel yöntemlerle taşların düşürülmeye çalışılması insanların sağlığına ne gibi zararlar verebilir?

Türkiye’de su içmekten çok hoşlanılmamaktadır. Ancak suya bir şey eklendiğinde; örneğin mısır püskülü kaynatılarak hazırlanan bir su, kiraz çekirdeğinin olduğu içecekler ya da keçiboynuzu kaynatılarak hazırlanan içecekler tercih edilmektedir. Hangi içecek olursa olsun bütün içeceklerin temeli sudur. O bitkinin taşı düşüreceğine inanarak onu kaynatıp bolca içtiğinizde böbrek fazla idrar üretecek ve taş düşürmeye yardımcı olacaktır.

5)Alternatif yöntemlerle taş düşürmeye çalışan kişilerin başlarına kötü şeyler gelebilir mi?

Bitkilerin içerisinde çeşitli kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar herkese iyi gelemez. Çünkü doğada o kadar çok çiçek, ot, o kadar çok sistemin yarattığı kimyasal kökenli madde var ki, siz analizini yapmadan herhangi bir şey kaynatıp içtiğinizde böbreklerinizde karaciğerinizde, kalbinizde, damarlarınızda, bağırsaklarınızda hasara sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden gelişi güzel, kulaktan dolma ot ve bitkilerin kaynatıp içilmesi geri dönüşümsüz hasarlara, bazen de ölümlere sebebiyet verebilir.

 

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi