Boyun fıtığı olmamanız için bunları yapın!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Günlük hayatımızda boyun fıtığı riskini artıracak hareketlerden kaçınılmalı ve gerekli önlemleri mutlaka almalıyız" dedi.

Boyun fıtığı olmamanız için bunları yapın!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlunun hareketsiz yaşamı sağlık sorunlarını da birlikte getiriyor. 

Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "Cep telefonları, bilgisayar gibi aletlerin yarattığı kolaylıklarda kişi de belli rahatsızlıklarıda beraberinde getiriyor. Sabit olarak baktığımız bu cihazlar
 özellikle boyun bölgemizde fıtığa neden olabilmektedir. Boyun fıtığınız varsa ya da boyun fıtığından korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? sorusuna yanıt vermek gerekirse; Boyun fıtığı, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır. Disklerin bir bölümü veya disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan sinirlere baskı yaparlar. Bu baskı sonucu boyun tutulması ya da şiddetli ağrılar olabilmektedir. İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki basıncı arttırdığın da, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir.

MUTLAKA DOKTORA GÖRÜNÜN
Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken güç kaybının olup olmadığıdır. Bu konuda doktorunuzun yapacağı nörolojik muyane sonrası ağrının şiddetine göre de MR isteyebilir. 
Muayene sonrası doktorunuz ilaç-fizik tedavi uygulaması verelibir. Fakat güç kaybın olduğu durumlarda  ve omuriliğin aşırı baskı altında olduğu hastalarda mutlaka cerrahi tedavi yapılmalıdır. Yoksa kol,bacak üzerinde kalıcı hasar yani felç, denge bozukluğu olabilir. 
Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.
Burada dikkat etmeniz gerekenler ise; Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin. Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin, Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun. 
Düzenli egzersiz yapın, Özellikle yüzme, yürüyüş ve Boyun kaslarını güçlendirici egzersizler yapın”diyerek sözlerine son verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'dan kredi derecelendirme kuruluşlarına eleştiri
Erdoğan'dan kredi derecelendirme kuruluşlarına eleştiri
Tek tip kıyafetler cezaevlerine gönderildi
Tek tip kıyafetler cezaevlerine gönderildi