Advert

ÇELİKHAN TÜTÜNÜ

ÇELİKHAN TÜTÜNÜ

Güneydoğu Bölgesi’nde Adıyaman ilimize bağlı olan Çelikhan ilçesinde yetiştirilmekte olan ve adeta bu şehir ile özdeşleşen Çelikhan tütünü, bölgede en yaygın şekilde üretimi sağlanan ürünlerin başında gelir. Bu ilçemize has olarak üretimi sağlanan Çelikhan tütününün bu denli ünlü olması ve yüksek talep görmesi ise tütünün bölgedeki toprakların verimi sayesinde sahip olduğu kaliteden ileri gelmektedir. Çelikhan tütünü tercih edilir kılan bir diğer kendine özgü özelliği ise içim esnasında ağızda kötü tat bırakmamasıdır. Tütünün kalitesinde önemli bir ölçüt olan tada ek olarak boğazda veya ciğerlerde yanma hissedilmez.

Genelde tütün içen kişiler özellikle de alışkanlık boyutundaki tüketimin neticesinde mide bulantısı şikayeti yaşadıklarından bahsederler. Ancak Çelikhan tütünü kullanan kişilerde bu etkinin oldukça minimum seviyede kaldığını söylemek mümkündür. İsteğinize bağlı olarak hafif, orta ve sert gibi içim türlerine göre ayrılan Çelikhan tütünü genel olarak sarma şeklinde tüketilir. İnce kıyım şekilde işlenen bu tütün Arap kağıdına sarıldıktan sonra tüketilmesi tercih edilen bir tütün türüdür.

Çelikhan tütün fiyatı tütün tüketicilerinin merak ettiği bir araştırma konusu olmakla birlikte sertlik derecesine ya da alım yapılan kaynağa göre fiyatlarda değişimler söz konusu olmaktadır. Ancak Çelikhan tütünü ile Adıyaman tütünü yapısal farklılıklarından dolayı bir süredir ayrı olarak kategorize edilmekte ve haliyle iki ürünün fiyatını kıyaslayarak karar vermek yanlış olacaktır. Kalitenin en uygun fiyata sunulduğu tütün çeşitlerimiz içerisinde Çelikhan tütünün orijinalliğini denemenizi öneririz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Sedanur'un otopsi sonucu açıklandı.. İsyan ettiren ayrıntı
Sedanur'un otopsi sonucu açıklandı.. İsyan ettiren ayrıntı