Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

ÇOCUK SAHİBİ OLMA HAYALİNİZ İÇİN

Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak her çiftin ortak hayalidir. Bazen her iki tarafında istemesine rağmen bu durum gerçekleşemeyebilir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Prof.Dr.Mehmet Bilge Çetinkaya çocuk sahibi olamamanın kısır olduğunuz anlamına gelmeyeceğini ve sadece uygun tedavi yöntemleri ile aşılması mümkün bir sürece girdiğinizi belirterek, önemli bilgiler paylaştı.

ÇOCUK  SAHİBİ OLMA HAYALİNİZ İÇİN
Advert

Çevremizde çocuk sahibi olmak isteyip olamayan, ve maalesef ki toplumsal baskı ile kısır ifadesi kullanılan çiftler aslında, çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftler olarak değerlendirilmelidir. 1 yılı aşkın bir süredir korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen çocuk sahibi olamayan (infertil) çiftlerin tedavisinde, zamanında teşhis ve doğru tedavi yöntemlerinin başarı elde etmede önemli bir unsurdur olduğunu belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Prof.Dr.Mehmet Bilge Çetinkaya “kadının değerlendirilmesi tedavide temel bir öneme sahiptir” dedi. Prof.Dr.Çetinkaya, konuya dair şu bilgileri verdi.

Araştırmalarla hiç bir neden bulunamadığında (açıklanamayan infertilite) veya kadında yumurtlama düzensizliği saptandığında yumurtlama tedavisi başlar. İnfertil tedavide en çok uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde amaç kadının her ay düzenli yumurtlamasını sağlayarak belirlenen zamanlarda ilişkide bulunulması neticesinde hamilelik şansını arttırmaktır. Yumurtlama tedavisinde ağızdan alınan haplar kullanılabilir veya cilt altına yapılan iğneler (halk arasında yumurtlama, yumurta büyütücü iğneler denir) kullanılır. Yumurtlama tedavisi genellikle 3 veya 6 ay verilir, bu süre sonunda gebelik elde edilemezse hastanın durumuna göre farklı tedaviler planlanır.

Tedavide tüp bebek yöntemi en yüksek başarı oranına sahiptir. Tüp bebek tedavisinde başarı sansını etkileyen önemli faktörlerde bulunmaktadır. Bunlardan biride yaş faktörüdür. Başarı oranı tedavinin uygulandığı çiftin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 35 yaşın altında olan kadınlarda tüp bebek başarı oranı yüzde 47 olarak açıklanırken 35 yaş ve üstünde olan kadınlarda ise bu oran yüzde 39 seviyesine kadar gerilemektedir.

Kadının daha önce başarılı bir gebelik yaşayarak doğum yapması, tedavi uygulanacak olan kadının yumurtalık rezervinin yüksek olması, sigara ve alkol alışkanlıklarının bulunmaması ya da tedaviye başlanmadan önce bırakılmış olması, kilo fazlasının bulunmaması ve çiftin yoğun stresten uzak durması gibi faktörler tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran en önemli faktörler arasındadır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran faktörler arasında kadının yumurtalık rezervinin yüksek olması, sigara ve alkol kullanmaması ya da tedaviye başlamadan önce bırakmış olması, kilo fazlalığının olmaması, ve çiftlerin stresten uzak olmaları gibi etkenler bulunmaktadır.

Erkeklerde en sık görülen ve tedaviye en çok yanıt veren nedenlerinden biri, yumurtalık damarlarında varisleşme yani varikosel hastalığıdır. Varisleşen ve kapakçık yapısı bozulan damarlarla, testise doğru reflü akımla geri dönen kandaki toksik maddeler ve yüksek ısı, testise ve dolayısı ile sperm hücrelerine zarar vermektedir. Mikrocerrahi yöntemle yapılacak ameliyat ile olumlu sonuç alınabilmektedir. 

 

 

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zonguldak Havalimanı, iç hat seferleri için gün sayıyor
Zonguldak Havalimanı, iç hat seferleri için gün sayıyor
Komandolar, engel tanımıyor
Komandolar, engel tanımıyor