Advert
Advert

Derik Kaymakamı suikastı ile ilgili yeni gelişme

MARDİN Valisi Mustafa Yaman, Derik ilçesinde 10 Kasım'da el yapımı patlayıcı ile düzenlenen ve Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu olay ile ilgili soruşturmada aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 71 kişinin gözaltında olduğunu söyledi.

Derik Kaymakamı suikastı ile ilgili yeni gelişme
Advert

MARDİN Valisi Mustafa Yaman, Derik ilçesinde 10 Kasım'da el yapımı patlayıcı ile düzenlenen ve Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu olay ile ilgili soruşturmada aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 71 kişinin gözaltında olduğunu söyledi.
Vali Yaman, bombanın kargo ile getirildiği ve 8 Kasım'da Kaymakamlık binasına getirilerek makama yerleştirildikten sonra T.E ve Belediye çalışanı V.E tarafından uzaktan kumanda ile patlatıldığının değerlendirildiğini söyledi.

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Derik ilçe Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit edildiği bombalı saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Yaman, 10 Kasım saat 12.00 sıralarında Derik Kaymakamı olarak görev yapan ayrıca Bakanlığın onayı ile Belediye başkan vekili olarak görevlendirdikleri Muhammed Fatih Safitürk'e bölücü terör örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcı ile saldırı yapıldığını söyledi. Yaralı kaymakamın ilk müdahalesinin Derik Devlet Hastanesi'nde yapıldıktan sonra Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne sevk edildiğini ve Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda Gaziantep Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne intikalinin sağlandığını belirterek, "Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 11 Kasım 2016 Cuma günü sabah saatlerinde Kaymakamımız kurtarılamayarak şehit olmuştur" dedi. Vali Yaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, İçişleri Bakanı Soylu'nun bizzat takip ettikleri ve çalışmalarında kendilerine destek verdikleri olayla ilgili Emniyet Müdürlüğünce çalışmalara başlandığını belirterek, şöyle dedi:

"Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları ile şehit Kaymakamımızın yakın mesaisinde olan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 28 şahıs ve Mardin İl Jandarma Komutanlığı'nca da 43 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Mardin İl Emniyet Müdürlüğü ve Mardin İl Jandarma Komutanlığınca gözaltına alınan kişi sayısı şu an itibariyle toplam 71'der. İlgili birimlerce yapılan çalışmalarda olay tarihinden üç-dört gün önce Derik Kaymakamlığı çalışanları Ş.M., F.B., N.E. Z.D., ve Z.E. ile birlikte bir toplantı yaptıkları, bu toplantıda yapılacak saldırının planlandığı, kargo yoluyla gelecek olan bombanın Kaymakamlık makamında patlatılacağı kararını aldıkları değerlendirilmektedir. 8 Kasım 2016 salı günü Ş.M,'nin bir personel aracılığıyla içerisinde bomba olan kargoyu kaymakamlığa getirttiği ve akabinde bombayı Kaymakamlık makamına yerleştirdiği, ayrıca 10 Kasım 2016 perşembe günü saat:12.00 civarında kaymakamlık personeli t.e ile belediye personeli v.e tarafından daha önceden yerleştirilen patlayıcının uzaktan patlamasının sağlandığı değerlendirilmektedir. Yapılan yoğun çalışmalar sonucunda olayın failleri olduğu değerlendirilen şahıslar ve işbirlikçilerinin tamamı halen gözaltında bulunmaktadır. Bu menfur saldırı ile ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma titizlikle ve çok yönlü olarak devam etmektedir. Gerek Kaymakam olarak gerekse belediye başkan vekilliğini fedekarca yapan, yürüttüğü çalışmalar ile vatan ve millet sevgisini ortaya koyan Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk'e yapılan saldırı hiç şüphe yok ki milletimizin huzuruna ve ülkemizin bütünlüğüne kast etmektedir. Bilinmesini istiyoruz ki, milletimizden aldığımız güç ile devletimizin ve hükümetimizin karalılığıyla gerek PKK, gerek FETÖ, gerekse DEAŞ ve bütün terör örgütleri ile mücadelemiz aralıksız devam edecektir. Görevi başındayken uğradığı saldırı sonucu şehit düşen Kaymakamımız Muhammed Fatih Safitürk'e, 15 Temmuz gecesi canlarını ortaya koyan şehitlerimize ve tüm şehitlerimize bir kez daha cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyoruz. Aziz milletimizin başı sağ olsun."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır