Advert
Advert

DİSK'ten 'Kıdem tazminatı' protestosu

DİSK'in aldığı karar doğrultusunda, ülke genelinde birçok ilde olduğu gibi DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği de İŞKUR il binası önünde "Kıdem tazminatı" eylemi yaptı.

DİSK'ten 'Kıdem tazminatı' protestosu
Advert

Eyleme DİSK'e bağlı sendikalar, şube yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve üyeleri katıldı. "Kıdem tazminatı iş güvencemizdir dokunma" pankartı açan grup "Kıdeme uzanan eller kırılır", "Kıdem hakkımız engellenemez", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları atıldı. Basın açıklaması öncesi DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yaptı. 

ARZU ÇERKEZOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

DİSK olarak kıdem tazminatımıza sahip çıkmak için Türkiye'nin dört bir yanında eş zamanlı olarak alanlarda olduklarını vurgulayan Çerkezoğlu, "Kıdem tazminatı ülkemizde 80 yıllık bir kazanımdır. Bugün AKP iktidarı bu 80 yıllık kazanımımızı fona devretmek adı altında ortadan kaldırmaya ve gasp etmeye çalışıyor. Hazırladıkları bu tasarıyı taslağı bizlerle, sendikalarla, kamuoyuyla bile paylaşmadan sürekli başbakanın çalışma bakanının basına verdiği parça bilgilerle bir meşruiyet oluşturmaya çalışarak gerçekleştiriyorlar. Öncelikle şunu söylemek istiyoruz ki; 20 milyon işçiyi doğruda ilgilendiren bu kadar önemli bir konunun bu şekilde hükumet tarafından tartıştırılması asla doğru değildir. AKP iktidarı açıkça suç işliyor. AKP iktidarı açıkça kıdem tazminatı gibi tüm işçileri ilgilendiren bir konuda anayasayı çiğneyerek anayasal bir suç işliyor. Bundan dönmeye ve kıdem tazminatı ile ilgili ne yapmak istiyorlarsa açıkça söylemeye ve kamuoyuyla paylaşmaya çağırıyoruz onları. Biz bugünkü kıdem tazminatı sisteminin kuvvetlendirilmesini güçlendirilmesini, tüm işçilerin tek bir gün bile çalışsa istifa hali dahil olmak üzere kıdem tazminatı alabileceği bir düzenlemeyi öneriyoruz. Ve aynı zamanda devletinde işçinin alın terinin karşılığı olan kıdem tazminatının güvencesi olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

"BİREYSEL FONU REDDEDİYORUZ, GARANTİ İSTİYORUZ"

Sendikaların ortak basın metnini ise DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi okudu. 'Kıdem tazminatında fon değil garanti istiyoruz' şeklinde başlayan açıklamada Çiftçi, kıdem tazminatının 80 yıllık bir temel işçi hakkı olduğunu vurgulayarak, "Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir. Kıdem tazminatı işverenin ve hükumetin iddia ettiği gibi yük değil haktır. Hükumet kapalı kapılar ardında sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürütüyor. Bu sonun başlangıcı demektir. Herkes bilsin ki kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükumet fon ısrarından vazgeçmelidir" dedi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görülürken, açıklamanın ardından işçiler olaysız bir şekilde dağıldı.

DİSK kıdem tazminatının fona devrine karşı çıktı

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Akdeniz Şubesi, kıdem tazminatının fona devredilmesine yönelik çalışmalara karşı olduğunu bildirdi.

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin üyelerinin katılımıyla Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi'nde kıdem tazminatı ile ilgili basın açıklaması yaptı. DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, kıdem tazminatının fona devredilmesine yönelik düzenlemenin işçiler için sonun başlangıcı anlamına geldiğini söyledi. Kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceklerini belirten Aybar, “Bireysel fonu reddediyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir. Fon dayatmasına sonuna kadar direneceğiz. Direnmekle yetinmeyecek, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerimizi yükselteceğiz" dedi.

DİSK İzmir'de 16 Haziran'da yarım gün iş bırakacak

 İZMİR'de DİSK'in düzenlediği TMMOB ve KESK'in de destek verdiği eylemde İş ve İşçi Bulma Kurumu önünde toplanan işçiler 'Kıdemi değil taşeronu kaldır', 'Kıdem tazminatında fon değil garanti istiyoruz' eylemi yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kıdem tazmınatının fona devrinden vazgeçilmediği takdirde 16 Haziran Cuma Günü DİSK'in örgütlü olduğu işyerlerinlde yarım gün iş bırakacaklarını açıkladı.

DİSK, Türkiye İş Kurumu Müdürlükleri önünde Türkiye genelinde basın açıklaması yaptı. İzmir'de 'de Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önünde kıdem tazminatlarının fona devredilmemesi için yapılan açıklama öncesi DİSK'e bağlı sendikalara üye işçiler, 'Kıdem tazminatıma uzanan elller kırılsın', 'Kıdemi değil taşeronu kaldır' diye slogan attı. İşçiler üzerinde 'Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir. Dokunma', 'İş güvencemizden vazgeçmeyiz, işçi memur el ele mücadeleye' yazılı pankartları açtı. DİSK'in eylemine KESK ve TMMOB da destek verdi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kıdem tazminatının 80 yıllık temel bir işçi hakkı, işçinin, çalışanın güvencesi, birikmiş emeği, alın teri olduğunu söyledi. Kıdem tazminatlarının fona devrinin sonun başlangıcı olduğunu belirten Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet kıdem tazminatı fonunun işçinin yararına olduğunu söylüyor. Aklımızla, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi? Fon 42 yıldır gündemde. Ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı. AKP 15 yıldır iktidarda ama bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemedi. Eğer kıdem tazminatı fonu işçiye yararlı olsa çok önemli bir referandum öncesinde işçilerin oyunu almak için kullanılırdı. Hükümet işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Hükümet, kıdem tazminatı hakkını ödemeyen patronlar olduğunu söyleyerek kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istiyor. Herkes bilsin kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı hakkımızdan taviz vermeyeceğiz. Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir."

"KIDEM TAZMİNATINA GARANTİ GETİRİLMELİ"

Kıdem tazminatının ödenmemesi, eksik ödenmesi, işçilerin hak kaybına uğraması gibi sorunlar olduğunu belirten Sarı, yapılması gerekenin kıdem tazminatını tırpanlamak, fona devretmek değil, kıdem tazminatına erişimi kolaylaştırmak olduğunu söyledi. Kıdem tazminatına yönelik ihlallere son verilmesi, bu hakkın kullanımı önündeki engellerin kaldırılması olduğuna dikkat çeken Sarı, şöyle konuştu:

"Hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. Fon'a devir gündemden çıkarılmalıdır. Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır. Her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir. Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır. İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir. Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir. İşverenin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatına garanti getirilmelidir. Kıdem tazminatı alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu'nda düzenlenmiş olan 'ücret garanti' uygulaması kapsamına alınmalıdır. Ücret garanti fonu kıdem tazminatını da içerecek şekilde genişletilmeli ve ödeme süresi artırılmalıdır. Ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir."

Fon dayatmasına sonuna kadar direneceklerini, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerini yüksek sesle söyleyeceklerini belirten Sarı, kıdem tazminatının fona aktarılması inadınan vazgeçilmemesi durumunda 16 Haziran Cuma günü İzmir'de yarım gün iş bırakılacağını açıkladı. DİSK'e bağlı sendikaların İzmir şubelerinin aldığı kararla 15- 16 Haziran 1979 İşçi Direnişi'nin yıldönümünde yarım gün iş bırakma kararı aldıklarını belirten Sarı, diğer sendikaları da bu eyleme katılmaya çağırdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli, Samsun'da coşkuyla karşılandı
Bahçeli, Samsun'da coşkuyla karşılandı
300 metreden düşen hamile kadın öldü
300 metreden düşen hamile kadın öldü