Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

DOĞUM SONRASI ANNELERİN YAŞADIĞI PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR

Liv Hospital Samsun’dan Psikolog Enise Öziç, doğum sonrası annelerin yaşadığı psikolojik bozukluklar hakkında bilgilendirdi.

DOĞUM SONRASI ANNELERİN YAŞADIĞI PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR
Advert

Öziç, “Annelik duygusu şüphesiz kadınlar için tarif edilemeyen bir duygudur ve hemen hemen her kadın için bebeği dünyaya geldikten sonra kendi önceliği çoğu zaman bebeği olabilmektedir. Bununnla birlikte anneler bazı dyugusal, psikolojik süreçlerden geçebilmektedirler. Bu süreçler sıraasıyla annelik hüznü, doğum sonrası depresyon ve doğum sonrası psikoz olabilmektedir.Annelik hüznü; Doğumdan sonra 3-4 gün içinde ortaya çıkar,10-15 gün içinde kendiliğinden geçer.Belirtileri çoğu zaman sık ağlama, huzursuzluk, dikkati toplayamama, uykusuzluk, keder, sinirlilik hali şeklinde olabilir. Bu duygular çoğu annede olur ve geçicidir.Annelik hüznü yaşarsam ne yapmalıyım; Sakin kalmaya çalışın. geçeceğini kendinize telkin edin.yetersizlikle ilgili olumsuz düşüncelerine aldırış etmemeye dikkat edin. Sağlıklı beslenin Yürüyüş yapın, Doğum sonrası depresyon, doğumdan bir ay ve sonrasında kendisini gösterebilmektedir. Her annede yaşanmamakla birlikte doğum sonrası depresyonun bazı belirtileri şunlardır;Annelerde bebeklerini sevemedikleri düşüncesi,Bebek bakımı ile ilgili yoğun endişeler,Yetersizlik kaygılarıBebeğe zarar vermeye yönelik obsesif düşünceler,İştahsızlık,Uykusuzluk,  Anksiyete,Bebekle ilgilenememe şeklinde sıralanabilir.  “ dedi.

SANRI VEYA HALÜSİNASYONLAR YAŞANABİLİR

Psikolog Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşüünüyorsa Psikolog veya Psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır. Doğum sonrası Psikoz ise Postpartum Psikoz olarak da geçmektedir, doğum sonrası dönemde ortaya çıkan psikiyatrik bozuklukların en şiddetlilerindendir. Doğum sonrası dönemde %0.1–0.2 oranında görülebilmektedir, görülme sıklığı çok düşüktür. Doğumdan sonraki 3–14. günlerde görülmekle birlikte %80’inde belirtiler ilk bir ay içinde ortaya çıkmaktadır. Ailede psikiyatrik hastalık öyküsü olanlarda risk daha fazladır. Gençlerde, primiparlarda ve daha önce ruhsal bozukluk öyküsü olanlarda daha sık görülmektedir. Kliniği yorgunluk uykusuzluk gibi belirtilerle başlayabilir. Sanrılar veya halüsinasyonlar gibi psikotik özellikler geliştirirse hasta bebeğe veya kendisine zarar verebilir. Bu nedenle böyle bir durumda muhakkak bir psikiyatriste başvurulmalıdır.” diye konuştu.

DUYGUSAL DEĞİŞİKLİKLERLE BAŞ ETMENİN 11 ALTIN KURALI

Oluşan sorunlarla baş etmenin yollarından bahseden Öziçi “Doğum sonrası duygusal değişikliklerle baş edebilmek için 11 altın kural ;Bazı günler iyi bazı günler kötü olabileceğinizin farkında olun,Yakınlarınızdan Yardım isteyin ve diğerlerine size nasıl yardımcı olabileceklerini iletin.3.Kendiniz ve bebeğiniz için beklentilerinizde gerçekçi olun.Kendinizi izole etmeyin aile ve arkadaşlarınızla iletişimde olun.Eşinizle birbirinize az ama öz vakit ayırmaya çalışın.Eskiden size iyi gelen şeyleri zamanınızı planlayarak yeniden yavaş yavaş uygulamaya başlayın.Bebeğiniz uyuduğunda siz de uyuyun ve dinlenmeye çalışın.Muhakkak beslenmenize dikkat edin.Kafeinden ve alkolden uzak durun.Dışarıya çıkıp yürüyüşler yapın,hava alın ve egzersizler yapın.Geçmişte ya da gelecekte olmayın; “şimdi ve burada” olun. Yani o an neler yapıyorsanız sadece ona odaklanın.Jill Churcchıll'in müthiş sözü “Mükemmel bir anne olmak imkansızdır, ancak iyi bir anne olmanın milyonlarca yolu vardır.”sevgiyle kalın” şeklinde açıklamasınısonlandırdı.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PKK, taciz ve tecavüzün faturasını yine kadın teröristlere ödetiyor
PKK, taciz ve tecavüzün faturasını yine kadın teröristlere ödetiyor
Kırgız asıllı yengesini boğarak öldüren sanık: Gözüm döndü
Kırgız asıllı yengesini boğarak öldüren sanık: Gözüm döndü