Dolar düştü, borsa çıktı

ABD'de Yeşil Parti ve Demokrat Parti adaylarının üç eyalette oy sayımının yinelenmesi talebinin ardından küresel piyasalarda zayıflayan dolar 3.42 lira düzeyine kadar geriledi. Dolarda zayıflama ile Borsa Endeksi'nde artış yüzde 1.0'i geçti.

Dolar düştü, borsa çıktı

Merkez Bankası'nın "çifte faiz artışı"na karşın, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin dondurulması yönünde tavsiye kararı almasının ardından dolar geçen hafta 3.4766 liralık tarihi rekor düzeye tırmandı.

ABD'deki politik gelişmelerin etkisiyle küresel piyasalarda gerileyen dolar, Türkiye'de de 3.47 liralık rekor düzeyinden yaklaşık 5 kuruşluk düşüşle 3.42 - 3.43 lira aralığına çekilirken, parite etkisiyle dolara paralel yükselen euro da 3.6690 liralık tarihi rekor düzeyinden 3.64 - 3.65 liraya çekildi.

Dolardaki zayıflamanın da etkisiyle hisse senedi fiyatları yükseldi. Güne yüzde 0.86 artışla 74 bin 999 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi, yüzde 1.15 yükselişle 75 bin 331 düzeyine kadar çıktı.

Cumhuryetçi Parti adayı Donald Trump, ABD'de 8 Kasım'da yapılan seçimlerde, Demokrat Partili aday Hillary Clinton'dan yaklaşık 2 milyon az oy almasına karşın, seçici kurul üyelerinin çoğunluğunu kazandığı için yeni başkan seçilmişti.

Yeşil Parti adayı Jill Stein'in başvurusuyla Wisconsin eyaletinde oylar yeniden sayılacak. Demokrat Parti adayı Clinton, Wisconsin'de oyların yeniden sayılması işlemine gözlemci olarak katılacaklarını açıkladı.

Stein, diğer iki kritik eyalet Michigan ve Pennsylvania'da da yeniden sayım başvurularını yapmak için gereken parayı toplamaya başladı.

Demokrat Partili avukatların da 7 milyon dolarlık hedefin 5.3 milyon dolarına ulaşılması sayesinde, Wisconsin'in yanı sıra Pennsylvania'da da yeniden sayım yapılabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası, art arda yedi ay faiz koridorunun üst bandını indirdikten sonra geçen ay kısa vadeli tüm faizleri sabit tuttuktan sonra, Kasım toplantısında ise politika faizini 0.50 puan, faiz koridorunun üst bandını ise 0.25 puan artırdı.

dolar borsa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anakentspor, okullardaki yetenekleri mercek altına aldı
Anakentspor, okullardaki yetenekleri mercek altına aldı
İşte partilerin milletvekili aday listeleri
İşte partilerin milletvekili aday listeleri