Dr. Mustafa Kasapoğlu: Her 4 çocuktan 3’ü hiç spor yapmıyor

SAMSUN'da 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürüyüş etkinliği düzenlendi. İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, ""Ülkemizde fiziksel aktivite düzeyini saptamak için yapılan çalışmalarda; 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71.9'unun hareketsiz olduğu, her 4 çocuktan 3'ünün hiç spor yapmadığı görülmektedir" dedi.

Dr. Mustafa Kasapoğlu: Her 4 çocuktan 3’ü hiç spor yapmıyor

Samsun'da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle İlkadım İlçesi'nde bu sabah 08.00'de yürüyüş programı düzenlendi. Programa kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Grup İstiklal Caddesi güzergahında ellerinde afişlerle birlikte yürüdü. Etkinlik nedeniyle açıklama yapan Samsun İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, günümüzde toplumda giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesinin, obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olduğunu belirterek, "Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, "spor" kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir" dedi.

Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde fiziksel aktivite düzeyini saptamak için yapılan çalışmalarda; 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71.9'unun hareketsiz olduğu, her dört çocuktan üçünün hiç spor yapmadığı, hafta sonunda çocukların yüzde 56.8'inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynamanın bir aktivite olarak yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmalar ışığında fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla hedefler belirleyerek stratejiler geliştirmek, toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek, fiziksel aktiviteye ulaşma engellerini ortadan kaldırmak için yerel ve ulusal düzeyde çalışmalar yapılmaktadır."

1991 yılından bu yana her yıl 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri yapıldığını söyleyen Kasapoğlu, "Bu etkinliklerde fiziksel aktiviteyi gündelik hayatımızın içine entegre etmeyi teşvik amaçlanmaktadır. Bu amaçla Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak bizler de "Her gün 10 bin adım" sloganıyla başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm Samsun halkını sağlıklı beslenmenin yanında hareket etmeye ve bunu bir hayat biçimi olarak benimsemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Togar, eşi ile birlikte kursiyerleri ziyaret etti
Başkan Togar, eşi ile birlikte kursiyerleri ziyaret etti
Terme Belediyesi yeni yollar açıyor
Terme Belediyesi yeni yollar açıyor