Advert
Advert

Endenozya'dan getirttiği tavuğu ölünce otopsi yaptırdı

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'nde tavuk yetiştiricisi İsmet Koç, 3 ay önce Endonezya'dan getirttiği siyah yumurta yumurtlayan 'Ayam Cemani' cinsi horoz ve tavuğu telef oldu. Koç, tavuğunun ölüm sebebini öğrenmek için veterinerde otopsi yaptırdı.

Endenozya'dan getirttiği tavuğu ölünce otopsi yaptırdı
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'ndan (ERDEMİR) emekli olduktan sonra tavuk yetiştiriciliğine başlayan İsmet Koç, yaptığı araştırmaların ardından Endonezya'dan siyah yumurta yumurtlayan 'Ayam Cemani' cinsi tavuk ve horoz getirtti. Koç'un her birini 500 dolara satın aldığı horoz ve tavuğu 3 ay sonra öldü. Koç, siyah yumurta üretimi sağlayamadan ölen horoz ve tavuğunun iklim şartlarından mı yoksa hastalıktan mı öldüğünü öğrenmek için veterinere başvurdu. Veteriner Hakan Türkoğlu, ölüm nedenini öğrenmek için tavuğa otopsi yaptı.

FARKLI RENKTE YUMURTALAR

İsmet Koç, horoz ve tavuğunun ölmesiyle büyük üzüntü yaşadığını söyledi. Farklı renkte yumurta üretmek için çalışmalar yaptığını anlatan Koç, şöyle dedi:

"Daha önce yeşil ve mavi yumurta elde etmiştim. Siyah yumurta üretmek için de Endonezya'dan tavuk ve horoz getirttim  Ama tavuk ve horoz öldü. Tavuğun neden öldüğünü, iklim şartları uygun mudur, değil midir araştırıyoruz." 

Veteriner Hakan Türkoğlu da, 'Ayam Cemani' cinsi tavuğu kendisinin de ilk kez gördüğünü ve ölüm nedenini otopsi sonucu ile ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır