Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

Geçmişten Günümüze Lojistik ve Lojistik Çeşitleri

Geçmişten günümüze dek uzanan lojistik yıllar boyunca gelişmeler göstererek günümüze dek gelmiştir. Bu yazımızda lojistik hakkında bilgiler vereceğiz.

Geçmişten Günümüze Lojistik ve Lojistik Çeşitleri
Advert

Yüzyıllar boyunca süregelen bir süreçte lojistik ihtiyacı her zaman var olmuştur. Nice devletler nice imparatorluklar uzak öesafelerde yer alan dostları ile birçok şekilde alışveriş içerisinde bulunmaları gerekmektedir. Bunu da lojistik ile yapmaktadırlar. Ki burada bundan yıllar yıllar önce motorlu taşıtların olmadığını da hesaba katarsak eğer uzun mesafelerde yaşanan sıkıntıları da gözünüzün önünde hayal edebilirsiniz.

Lojistiğe bir de şöyle bakalım. Teknolojik gelişmeler ile birleşen sektörlerden olan lojistik, belki günler sürecek mesafeleri saatler içerisinde katederken görebiliyoruz. Bu nedenle lojistik günümüz için hala önemli bir konudur. Peki lojistik nedir?

Lojistik Nedir?

Bir ürünün ilk üreticisinden son tüketicisine kadar geçen süreçte nakliyat, gümrükleme, depolama, dağıtım, ambalajlama gibi süreçleri temsil eden kelime lojistiktir. Dünyanın merkez lojistik denetim kurumu olan Tedarik Zinciri Uzmanları Konseyi’ne (CSCMP) göre lojistiğin tanımı şu şekildedir; “Müşterilerin ihtiyaçları sonucunda hizmetler de dahil olmak üzere tüm ürünleri ve ilgili bilgilerin çıkış noktasından varış noktasına kadar doğru bir biçimde taşınması ve depolaması için geçen gerekli prosedürleri planlayıp, uygulayan ve denetleyen süreçtir.”.

Evimizde bulunan tüm ürünlere uygulanan bir lojistik süreci bulunmaktadır. Hatta bizde günlük olarak işe gidip gelirken kullandığımız araçlar ile lojistiğe örnek olabilir. Lojistik çok geniş ve çeşitli bir konudur. Bu nedenle lojistik çeşitlerine göz atmamız gerekebilir.

Lojistik Çeşitleri Nelerdir?

Lojistik farklı şekillerde yapılmaktadır. Her ürünün lojistik işleyişi farklıdır. Lojistik çeşitleri şöyle sıralanabilir;

Tedarik Lojistiği

Herhangi bir işletmeye değer katan temel işlevleri içermektedir. Daha geniş bir tanımla materyallerin tedarikçiden üreticiye, depo ve perakende ambarlarına girişinin planlanması ve ürün akışı sağlanması ile tedarik zinciri çerçevesinde düzenlenen faaliyetlerin bütünü olarak tanımlanabilir.

Üretim Lojistiği

Üretim endüstrilerine yönelik kulllanılan, işletmelerinde içerisinde yer alan bütün mal akışlarının ve onlara ait bilgi akışlarının planlanması, kontrolü ve yönetimini kapsar. Üretim öncesi lojistik, üreticilerden ürünlerin toplanarak, stoklanması, müşterilere dağıtılmasını sağlayan sistemin işlemesine yönelik faaliyetler bütünü olarak nitelendirilebilir.

Dağıtım Lojistiği

Üretim aşamasının tamamlanarak ürünlere pazara ve müşterilere dağıtılması aşamasını ifade etmektedir. Bu süreçte üretilen ürünlere fiziki dağıtım kanalları ile ya pazara ya da direk müşteriye ulaştırılır.

Geri Dönüş Lojistiği ( Ters Lojistik )

Geri dönüş lojistiği, planlama, uygulama, kontrol, envarter süreçleri, nihai ürünler, hammaddenin maliyet etkisi ve ilgili bilgilerin tüketim noktasından başlangıç noktasına tekrar değer kazanma ve uygun bir şekilde elden çıkarma amacıyla işleyen süreç olarak nitelendirilebilir.

Sizde Türkiye’de lojistik hizmeti almak istiyorsanız Borusan Lojistik ziyaret edebilirsiniz.

lojistik çeşitleri lojistik nedir lojistik
Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YPG, Suriye'nin Kamışlı kentinde hendek kazmaya başladı
YPG, Suriye'nin Kamışlı kentinde hendek kazmaya başladı
YSK'nın yerel seçim takvimi belli oldu
YSK'nın yerel seçim takvimi belli oldu