Gözlerine inanamadılar

ÇANAKKALE'nin Biga İlçesi'ne bağlı Bakacak Barajı'nda su miktarının ciddi oranda azalmasının ardından gün yüzüne çıkan eski Eşelek Köyü'nün terkedilmiş yapıları, meraklılarını bölgeye çekiyor.

Gözlerine inanamadılar

ÇANAKKALE'nin Biga İlçesi'ne bağlı Bakacak Barajı'nda su miktarının ciddi oranda azalmasının ardından gün yüzüne çıkan eski Eşelek Köyü'nün terkedilmiş yapıları, meraklılarını bölgeye çekiyor.
Biga'daki Bakacak Barajı'nın yapımı için 1990'da boşaltılarak Gökçeada'ya taşınan Eşelek Köyü'nün terk edilmiş evleri ve binalarından bazıları, yağış miktarının az olması nedeniyle barajda su seviyesinin azalmasıyla yıllar sonra tekrar gün yüzüne çıktı. Baraj altından çıkan eski Eşelek Köyü'nü merak eden çevre köylerdeki vatandaşlar ile başka yere göç etmiş köyün eski sakinleri, burayı ziyarete başladı. Bir zamanlar cıvıl cıvıl olan yerleşimin bu hali karşısında eski sakinleri, gözlerine inanamadı. Bir yanda köyün şu anki durumuna üzülen vatandaşlar, diğer yanda yıllar sonra hayalet köy şeklinde de olsa evleri, kurum binalarını, çeşmeleri, yolları tekrar görebilmenin duygusallığını yaşadı. Ziyarete gelenlerin, bu köydeki anıları canlandı. Baraj suyunun azalmasıyla ortaya çıkan köyün girişinde bulunan eski mezarlığı da ziyaret ederek, ölmüşlerin ruhuna Fatiha okudular. 

İki arkadaşıyla birlikte su üstüne çıkan eski köyünü görmek için Çan'dan ziyarete gelen Halil İbrahim Akçay da duygusal anlar yaşadı. Evler ve binaları arkadaşlarına tek tek gösteren Akçay, binalar hakkında bilgi verdi.

Kayınvalidesi 70 yaşındaki Fatma Aslan ve yeğeni 39 yaşındaki Sebahat Öztürk ile birlikte Harmanlı Köyü'nden gelen çoban 45 yaşındaki Yasemin Uz ise, "Biga Harmanlı köyünden komşu köyümüzü ziyarete geldik. Eşelek Köyü'nü 20 yıldan bu yana görmüyordum. İlk kez böyle gördüm. Görünce şaştım kaldım. İnsanlar yaşıyordu burada. Herkes dağıldı, gitti. En son gelin almaya gelmiştik buraya. Köyde arkadaşlarımız vardı, Gökçeada'ya göçtüler. Biz de yıllar sonra geldik, gezdik ve gördük. Bütün yazdan beri yağmur yağmadı. Böyle giderse yakında diğer evler de ortaya çıkar" dedi. 

SU SEVİYESİ EYLÜL'DE DÜŞTÜ 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce Çanakkale'nin Biga İlçesi'nde 1990'da temeli atılan Bakacak Barajı, tamamlanarak 1999'da hizmete girdi. 136 milyon metreküp kapasiteye sahip barajda, bu yıl yağışın az olması nedeniyle su miktarı da yapıldığı yıldan bu yana en düşük seviyeye indi. Her yıl nisan ayında bölgedeki tarım arazilerinin sulamasına başlandığında yüzde 70-80 doluluk oranına sahip olan Bakacak Barajı, bu yıl nisan ayında yüzde 50 doluluk oranıyla bölgedeki tarım alanlarına su vermeye başladı. Yaz aylarında yağış olmayınca da barajdaki su seviyesi eylül ayı itibariyle 19 milyon metreküpe düştü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KKTC Başbakanı'ndan flaş açıklama: TL yerine...
KKTC Başbakanı'ndan flaş açıklama: TL yerine...
Denizbank satıldı! İşte yeni sahibi
Denizbank satıldı! İşte yeni sahibi