Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

​​​​​​​​GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN MİMARI AK PARTİ

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ‘’8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’’ dolayısı ile 81 İl Çevre Şehir ve Kültür Başkanları ile Genel Merkez de bir araya geldi.

​​​​​​​​GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN MİMARI AK PARTİ
Advert

‘YENİ TÜRKİYE İDEALİ’

Gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan Karaaslan Anadolu coğrafyasının sahip olduğu değerlere dikkat çekerken ‘’Kadimi korumak ve yaşatmak öncelikli görevimizdir, bizler değerlerimizden aldığımız güçlü referanslarla geleceğe iz bırakma iddiasına sahip olanlarız. AK Parti Yeni Türkiye idealini 2023 hedefleri üzerinden ortaya koyarak hiçbir konuda eski Türkiye’nin dinamiklerine göre tavır sergilemeyeceğini kanıtlamıştır.’ dedi.

‘ŞEHİRLER HEBA EDİLMEYECEK’

Geçmişte şehircilik anlayışının "günü kurtarmaya" dayalı olduğunu değerlendiren Karaaslan, "eski Türkiye" olarak adlandırılan o dönemde birtakım siyasi çıkarlar uğruna şehirlerin heba edildiğini aktardı. Karaaslan, şehrin, sadece kâğıt üzerinde çizerek, masa başında alınan kararları uygulamaya dökerek, yeni baştan tasarlanacak, anlaşılacak ya da değiştirilecek bir alan olmadığını vurgularken şehrin yaşayan bir organizma olduğunun altını çizdi.

‘YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM’

Şehir denilince akla sadece Ankara ve İstanbul'un gelmediğini, bütün Anadolu'dan bahsettiklerini söyleyen Karaaslan, şöyle devam etti:

"Bu anlamda önemli olan önce farkında ve bir şeyleri değiştirebilme iddiasına sahip olmaktır. Daha sonra da bunu uygulamaya dökecek kudrete, güce, aynı zamanda çalışma azmine sahip olmak. Sanırım bu dönemde hepsi var bizde. Biz artık yeni şeyler söylemek lazım diyoruz. O nedenle bundan sonraki dönemde şehircilikle ilgili, özellikle şehir ve medeniyet ile kimlikli şehirler vurgusunu merkezine alan ve diğer her şeyi onun etrafında şekillendiren bir şehircilik anlayışıyla ilerleyeceğiz. Aynı zamanda çevre ve doğayla uyumlu bir şehircilik anlayışı bizim olmazsa olmazımız."

‘8 KASIM DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ’

Genel Merkez’de gerçekleştirilen toplantı sonrası 81 İl Birim Başkanları ve ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesinde yer alan 26 mühendis ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Şehircilik Şurası’na katılan Çiğdem Karaaslan ‘AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı olarak bu yeni dönemde şehirlerimizin kalkınmasına yönelik stratejilerimizi ve ‘Kimlikli Şehirler’ idealimizi her şehre özel analizler ve çalışmalar ile gerçekleştireceğiz. Sn. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ‘’Tek Başına Güç, Para, Finansman, İmkân ve Akıl Olması Ne Medeniyetler Ne De O Medeniyetlerin Tezahürü Olan Şehirler İnşa Etmek İçin Yeterli Değildir. Bize Bu Milletin Ruhunda ki Işığı, Umudu ve Heyecanı çoğaltacak ‘Gönül Mimarları Lazım’. İşte o gönül mimarlarının kadim kültürümüzden beslenerek geleceğin şehirlerini inşa edeceğine inanıyor ve bu vesile ile 8 Kasım Dünya Şehircilik Gününü tebrik ediyorum.’’ dedi.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman teröristlerin beynindeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her zaman teröristlerin beynindeyiz
Rize'deki saldırıda yaralanan Personel Şube Müdürü'nden iyi haber
Rize'deki saldırıda yaralanan Personel Şube Müdürü'nden iyi haber