HEPATİT C HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI ARTTI

VM Medical Park Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği‘nden Uzm. Dr. Özgür Ecemiş, “ Son yıllarda geliştirilen yeni tedaviler ile Hepatit C hastalığının oranı oldukça azaldı ve tedavisinde başarı oranı yüzde 99’a kadar çıktı“ dedi.

HEPATİT C HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE  BAŞARI ORANI ARTTI

VM Medical Park Samsun Hastanesi  Gastroenteroloji Kliniği‘nden  Uzm. Dr. Özgür Ecemiş, Hepatit C hastalığına  dair genel bilgileri, hastalığın türlerini, hastalıktan korunma ve tedavi yöntemlerini anlattı.

“KRONİK KARACİĞER HASTALIĞINA SEBEP OLUYOR“

Hepatit C hastalığında yeni tedavi yöntemleri ile başarı oranının oldukça yükseldiğine işaret eden  Ecemiş, “Ülkemizde Hepatit C hastalığı yüzde 1 ila 2 oranında görülmektedir. Hepatit C ülkemizde Hepatit B hastalığından sonra kronik karaciğer hastalığı yapan en sık sebeptir. Hepatit C’ye  bağlı kronik karaciğer hastalığı olan ve daha önce tedavi almamış  veya tedaviye yanıtsız tüm hastalar tedaviye istekli iseler ve kontrendikasyon yoksa mutlaka tedavi edilmelidir“ ifadelerini kullandı.

YÜZDE 99 ORANINDA BAŞARI SAĞLANIYOR

Hepatit C hastalığında tedavi süreci ve başarısından bahseden Ecemiş, “Hepatit C tedavisinde son yıllara kadar kullanılan tedavilerin başarısı  yüzde 50 ile 60 civarında olup, tedavide  yan etki fazla ve ilaç kullanımı süresi de 1 yıl kadardı.  Son yıllarda geliştirilen yeni tedavi yöntemleri ile artık  yan etki oranı oldukça azalırken  tedavi başarısı yüzde 99‘ a kadar çıktı. Üstelik tedavi süresi ise üç aya kadar da inmiş durumda. Ayrıca bunların yanında Hepatit C hastaları mutlaka kontrole gitlmeli, yakın akrabalarında hepatit taraması yapılmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahir Ünal'dan “OHAL ve 20 Temmuz'' açıklaması
Mahir Ünal'dan “OHAL ve 20 Temmuz'' açıklaması
İllüzyonist Aref'i kobra yılanı ısırdı
İllüzyonist Aref'i kobra yılanı ısırdı