Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

Kolonya, parfüme direniyor

SAMSUN’da 25 yıldır kolonya sektöründe çalışan 2 çocuk annesi Arzu Çetin (45), kolonya kültürünün parfüm çeşitlerinin her geçen gün artmasıyla bitmeye yüz tuttuğunu söyledi.

Kolonya, parfüme direniyor
Advert

Samsun’un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nde 1993 yılında bu yana kolonya satışı yapan 2 çocuk annesi Arzu Çetin, kazandığı parayla aile ekonomisine katkı sağlarken, parfüm çeşitlerinin artmasından dolayı kolonya kültürünün tükenmek üzere olduğunu söyledi.

Firmanın kendi kimyagerlerinin imal ettiği kolonyaların satışını yapan iki çocuk annesi Arzu Çetin, “1993 yılında bu işe başladım. O dönemden bu yana imalat bölümü de dahil olmak üzere tüm bölümlerde çalıştım diyebilirim. Şimdilerde satış personeli olarak çalışıyorum. Buradan kazandığım para ile eşime destek oluyor, ev ekonomimize yardım ediyorum. İşimi seviyorum” dedi.

Mesleğe girdiği yılların, şimdiki döneme oranla çok farklı olduğunu kaydeden Çetin, “25 senedir kolonya sektöründe çalışıyorum. O dönemler çok farklıydı. Talep çok fazlaydı ve şimdi çok azaldı. İnsanlar parfüme yöneldiler ve dolayısıyla kolonya satışlarımızda azalma yaşandı. Parfüm fiyatlarının ucuzluğu da insanları daha bir kendine çekti. Eskiden kolonya kültürümüz vardı. İnsanlar birbirlerine misafirliklere giderdi ve o ziyaretlerde kolonya vazgeçilmezdi. Ev sahipleri gelen misafire kolonya ikram ederdi. Şimdi öyle bir kültürümüz kalmadı. İnsanlar birbirlerine misafirliklere gitmediği için kolonya da dökülmüyor. Teknolojiye ayak uydurmak için kolonya türlerinde de ciddi değişimler yaşandı. Her yıl içerisinde farklı esanslar çıkıyor. Kolonya çeşitleri sürekli olarak artıyor ve değişim gösteriyor. Çeşit olması elbette iyi, herkesin zevki farklıdır. Birçok kişi farklı çeşit tercih edebiliyor. Eskiden klasik tütün, altın damla ve limon kolonyaları vardı. Ancak şimdi çok fazla çeşit var. En yeni çeşitler ise zeytin çiçeği, iğde, kiraz çiçeği, ıhlamur ve çay” diye konuştu.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PKK'ya ağır darbe! MİT bilgi verdi, jandarma ele geçirdi
PKK'ya ağır darbe! MİT bilgi verdi, jandarma ele geçirdi
Ankesörlü telefon soruşturmasında 64 gözaltı kararı
Ankesörlü telefon soruşturmasında 64 gözaltı kararı