Kurtulmuş: Herkesin gözünü açması lazım

İstanbul'da katıldığı bir programda konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, küresel göçün dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu; ırkçılığın da Batı ülkelerinde siyasi bir mesele olarak yeniden canlandığını dile getirdi.

Kurtulmuş: Herkesin gözünü açması lazım

İstanbul'da katıldığı bir programda konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, küresel göçün dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu; ırkçılığın da Batı ülkelerinde siyasi bir mesele olarak yeniden canlandığını dile getirdi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Türkiye İş Ahlakı Zirvesi" nin açılışına katıldı. Programda konuşan Numan Kurtulmuş, "Bugün dünyada birçok ahlaksızlıkların, hırsızlıkların, yoksullukların, yoksunlukların temel sebeplerinden birisi gelir dağılımındaki adaletsizliktir. Gelir dağılımı adaletsizliğinin hem ülkeler içerisinde çok önemli toplumsal mesele olduğunu, hem de küresel ölçekte artık dayanılamayacak noktaya gelmiş bir küresel felaketin habercisi olduğunun altını çizmek isterim. Dünya nüfusunun yüzde 0.7'si bugün dünyadaki net zenginliğin yaklaşık yüzde 40'ını elde etmiş vaziyettedir. Böyle bir dünya sürdürülebilir bir dünya değildir. Bu kadar büyük gelir dağılımı adaletsizliklerinin olduğu bir dünya, dünya barışının sağlanabileceği bir ortamı da sunmaz. Dünya süratle öyle bir noktaya gelmiştir ki şöyle bir hat çizdiğiniz zaman; dünyanın kuzeyinde yer alan kuzey ülkeleri ve güneyinde yer alan güney ülkeleri artık makas giderek açılış bir şekilde gelir dağılımı adaleti bakımından, dünyanın nimetlerine ulaşma bakımından birbirinden uzaklaşmaktadır. Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin hariç Asya Pasifik ülkelerini kuzey ülkeleri olarak tanımlayın. Geri kalan 105 ülkeyi de güney ülkeleri olarak tanımlıyoruz. Her alanda aralarındaki farklılıklar açılmaktadır. Gelir dağılımı bakımından ileriye dönük projeksiyonlar gösteriyor ki kuzey ülkeleri gelirlerindeki artışı devam ettireceklerdir. Önümüzdeki 20-30 yıl sonra ortaya çıkacak tabloda, zengin kuzey ülkeleri dünyadaki gelirden payını çok daha fazla artırmış ama nüfusu çok daha fazla azalmış olacaktır. Buna mukabil yoksul güney ülkeleri giderek daha fazla yoksullaşacak, küresel kaynaklara erişimde daha kıt imkanlar karşısında kalacak buna mukabil nüfusları oldukça artacaktır. Bu tablo dahi tek başına dünyadaki sistemin sürdürülemez olduğunun artık acı acı sinyallerini veren bir tablodur" ifadesini kullandı.

"HERKESİN GÖZÜNÜ AÇMASI LAZIM"

Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün karşılaştığımız küresel göç meselesi bu tablonun sadece bir parçasıdır. Dünya göçmen meselesini böyle ana mesele olarak alıyor karşısına. Avrupa ve Batı ülkeleri 3-5 bin tane mülteci geldiği zaman ayakları titremeye başlıyor. Avrupa'da, Batı ülkelerinde ırkçılık siyasi bir mesele olarak yeniden canlanıyor. Halbuki herkesin gözünü açması lazım. Bu gidişat böyle gittiği sürece çok açık söylüyorum; küresel göç meselesi dünyanın en önemli sıkıntı alanlarından birisi olacak. Belki konuşulan 3. dünya savaşından daha büyük küresel bir problem olacaktır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
Siyasiler oylarını kullandı
Siyasiler oylarını kullandı