MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta: Ülkemiz zor günlerden geçiyor

MHP Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM genel Kurulunda bir konuşma yaparak, 'Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri, ekonominin bütün unsurlarındaki bozulmaları Meclis olarak araştırılması için MHP Grubu olarak bir grup önerimiz olmuştu. Ancak, AKP’li vekiller tarafından bu öneri kabul edilmedi' dedi.

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta: Ülkemiz zor günlerden geçiyor

Erhan Usta, durumun çok vahim, olduğunu belirterek, “Her gün yeni bir olay, Türkiye ekonomisini biraz daha darboğaza doğru, sıkıntıya doğru götürüyor. Bir muhalefet milletvekili olarak, Hükûmeti denetleme faaliyetimizin bir gereği olarak bu konunun tekrar gündeme getirilmesinin çok önemli ve yerinde olduğunu düşündüğüm için bu konuşmayı yapacağım” şeklinde ifade etti. Usta daha sonra “Türkiye hem içeriden hem de dışarıdan hakikaten kuşatılmış durumda ve ülkemiz zor günlerden geçiyor. Bir yandan PKK'nın hain terör eylemleri devam ediyor. Adana'da yaşananları gördük, her gün bir yerde bir terör eylemi oluyor. FETÖ'yle mücadele devam ediyor. Tabii ki bu mücadelenin ekonomide yarattığı, toplumda yarattığı gerginlikler var, sıkıntılar var.

Diğer taraftan, gündemimizde, Sayın Başbakan açıkladı, mart ayında referandum şeklinde bir gündem maddesi var. Bunun piyasalar üzerinde yarattığı bir gerginlik olacak. İş dünyası tarafında ciddi bir tedirginlik, gerginlik var. Dış politikada, bakıyorsunuz, maalesef, dış politika bugüne kadar Fetullahçı terör örgütüne teslim edildiği için ve dışarıda Türkiye'yi hep onlar anlattığı için bugün aleyhte konuşuyorlar ve Türkiye algısı yurt dışında çok bozulmuş durumda. Ciddi bir algı bozulması var” şeklinde değerlendirmelerde bulundu

Avrupa Parlamentosunun kararı

Milletvekili Usta Avrupa Parlamentosunun kararını kabul etmediklerini ancak bu kararın siyasi sonuçlar doğurabileceğini öne sürerek, “Bugün sabahleyin Avusturya'nın Türkiye'ye silah ambargosuna ilişkin aldığı bir karar var. Yani, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği tarafından sıkıştırılmış durumdayız. Fırat Kalkanı operasyonunun 94'üncü günündeyiz. Burada ciddi bir sıkıntı var. Dün orada şehitlerimiz oldu. Suriye rejim güçleri diyoruz ama arkasında, güya bugün müttefikimiz olan Rusya var mı yok mu, bilmiyoruz. Oradan sıkışmış durumdayız. Dolayısıyla, böyle bir durumda, şimdi, ekonomideki göstergelerin de her birinin bozulduğunu da dikkate alırsak hakikaten bunların ekonomi üzerinde önümüzdeki günlerdeki yansıması çok daha fazla, çok daha kötü olabilecektir. Bugün, dolar kuru 3.47'ye çıktı. Hani "Dolar inse ne olur, çıksa ne olur?" şeklinde birtakım beyanatlar oldu. Bunlar son derece yanlış. Dolar hem firmaları etkileyecek hem ekonominin genelini enflasyon yoluyla etkileyecek hem de bütçe gelirlerimizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bakın, ciddi ölçüde bu son çeyrekte firmalar kambiyo zararı yazacak, bunun kurumlar vergisi üzerindeki etkilerini göreceğiz. Dolayısıyla, tepeden tırnağa her şeyi etkileyecek bir unsurdur. Merkez Bankasının çalışmalarına göre kurda geçişkenlik yüzde 15'tir yani kur 10 puan arttığı zaman enflasyon 1,5 puan artıyor. Dolayısıyla burada ciddi bir sıkıntı var, bunu görmemiz lazım. Firmaların açık pozisyonları var. Dış borçlar 421 milyar dolar; ödeme sorunları var, sıkıntıları var. Bu ülke her yıl 220 milyar dolar dış finansman yapmak durumunda. Bakın, BETAM'ın en son açıkladığı verilere göre üçüncü çeyrek için Türkiye'nin büyüme tahmini 0,1 arkadaşlar. Türkiye sıfır büyümeye kadar geldi bakın, çeyrekler bazında baktığımızda. Yıllıkta da Hükûmetin 3,2'lik tahminine karşın BETAM yüzde 2,6 tahmini yapıyor” dedi. Usta daha sonra “Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, bir an evvel ekonomideki güven ve beklentileri düzeltmemiz lazım. Ekonomi ayağımızın altından kayıp gidiyor, Dolayısıyla, Meclis olarak da bizim yapmamız gereken mutlaka çok önemli işler var ve bu durumda -en büyük risk de- maliye politikasının gevşetilmesi konusunda Hükûmete baskı gelecektir. Hükûmet maliye politikasını da genişletirse bir yandan cari açık, bir yandan bütçe açıkları, bu iki açığı bizim ekonomimiz kaldıramayacaktır. Ben bu risklere dikkati çekmek istedim” şeklinde sözlerini tamamladı.

erhan usta mhp samsun milletvekili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MGK: PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçler toplanmalı
MGK: PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçler toplanmalı
 Afrin'in köylerinde sessizlik hakim
Afrin'in köylerinde sessizlik hakim