Advert

Milletvekili Kurt'tan Ahıska Türkleri Sürgün Mesajı

Milletvekili Kurt'tan Ahıska Türkleri Sürgün Mesajı

Ahıska Türkleri 14 Kasım 1944’te başlayan sürgün kararıyla ana yurtlarından Sovyet Rusya’nın çeşitli bölgelerine sürgün edildiler. Bugün, Stalin tarafından alınan karar gereği sözde Karadeniz kıyılarının güvenliği amacıyla Ahıska Türklerine ve Kırım Tatarlarına zulmederek yük trenleriyle sürgüne gönderilen on binlerce soydaşımızın açlıkla ve ölümle imtihanlarının 73. Yıldönümü.

Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, on binlerce Ahıska Türkünün sürgün bahanesiyle ölüm katarlarına bindirilerek yurtlarından edilmesinin 73. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milletvekili Kurt mesajında şu ifadelere yer verdi;

“14 Kasım 1944’te Stalin’in Karadeniz kıyılarının güvenliğini bahane ederek aldığı bu karar neticesinde yük trenleri içerisinde doldurulan çocuğuyla kadınıyla yaşlısıyla binlerce soydaşımız daha gidecekleri yere ulaşamadan havasızlık, açlık ve hastalıklar yüzünden canlarını verdiler. Bütünüyle planlanmış ve bölgedeki Türk nüfusu kırmak amacı güden bu karar aslında çok acı bir katliam örneğidir.

Anavatanlarından koparılan Ahıska Türklerinin torunları bugün Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Ukrayna, Almanya, Fransa, ABD ve Rusya’da yaşamlarını ve kültürlerini sürdürmeye devam ediyor.

Yurtlarından edilmelerinin yanı sıra anne-baba, çocuk demeden birçok acıyı birlikte yaşamak zorunda kalan Ahıska Türklerini sürgün edilişlerinin 73. Yılında rahmetle ve saygıyla anıyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sürücünün öldüğü kazada otomobilin hızı 180'de takılı kaldı
Sürücünün öldüğü kazada otomobilin hızı 180'de takılı kaldı
Bahçeli: Papaz gitmiş, kavga bitmiştir
Bahçeli: Papaz gitmiş, kavga bitmiştir