Advert
Advert

Mutlu ve Çapkın'a büyük şok

FETULLAHÇI Silahlı Terör Örgütü'nün Mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma tamamlandı. Aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu 13'ü tutuklu toplam 15 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, tutuklandıktan sonra itiraz üzerine tahliye edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi.

Mutlu ve Çapkın'a büyük şok
Advert

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emine Koçak tarafından hazırlanan iddianame 309 sayfalık iddianame, Başsavcıvekili Önder Yaman tarfından onaylanarak 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamede, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu 15 şüpheli hakkında "Anayasayı İhlâl", "Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve TBMM'ni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs" ve "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapis talep edildi. Ayrıca şüpheliler Hüseyin Avni Mutlu, Fatih Şahin, Abdülkadir Demir, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç ve Yusuf Yavaşcan hakkında "6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'un 4. maddesi kapsamında 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi. 

İKİ ŞÜPHELİ HAKKINDA YAKALAMA TALEBİ

İddianamede, tutuklandıktan sonra itiraz üzerine tahliye edilen eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir hakkında yakalama kararı çıkarılması talep edildi. Şüphelilerden eski Bağcılar Kaymakamı Fatih Şahin, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır ve eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın Bylock kullandığı tespitine yer verildi. 

İddianamedeki şüpheliler:

1-Eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal

2-Eski Bağcılar Kaymakamı Erdal çakır

3-Eski Muğla Valisi Fatih Şahin

4-Eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan 

5-Eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat

6-Eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir

7-Eski İstanbul Emniyet müdürü Hüseyin Çapkın

8-Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu

9-Eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı

10-Eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan

11-Eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır

12-Eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç

13-Eski Mülikye Başmüffettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt

14-Eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan

15-Eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir 

Mülkiye yapılanmasına yönelik ilk iddianame; eski valinin Orgeneral Öztürk ile telefon kaydı bulundu...

FETULLAHÇI Silahlı Terör Örgütü'nün Mülkiye yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanarak "Genelkurmay Çatı davasında" yargılanan Orgeneral Akın Öztürk ile telefon kaydı olduğu yer aldı.

İddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun FETÖ örgütlenmesi şahıslarla irtibatlı olduğu, ayrıca 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimi sonucunda tutuklanan Orgeneral Akın Öztürk'ün telefon rehberinde "Paşa Akın Öztürk" olarak kayıtlı olduğu ifade edildi. Mutlu ifadesinde, "TSK bünyesinde darbeye karışan en çok adı geçen Akın Öztürk'ü tanırım. Kendisi ile Diyarbakır Valisi olduğum dönemde Korgeneral olarak Diyarbakır ana jet üs komutanı olması sebebi ile tanırım, görev yaptığım yerlerde görev nedeni ile tanışmış olduğum muhtemeldir. Görüştüğüm kimse yoktur, bu şahısla da bir bayramda telefon görüşmem vardır, başkaca görüşmem olmamıştır" dediğine yer verildi. 

GEZİ OLAYLARINA İLİŞKİN TWEETLERİ SORULDU

İddianamede, "Gezi olaylarında eylemcilere destek verir nitelikte sosyal paylaşımlarının" sorulduğu, Mutlu'nun buna karşı "Bu tweetleri atmak için hiç kimseden bir talimat almadığını ve gençler ile bir temas noktası oluşturabilmek maksadı ile atılmış tweettir" dediğine de yer verildi. Gezi olaylarının ikinci yıl dönümünde başta FETÖ/PDY terör örgütü yayın organı Zaman Gazetesi olmak üzere "Gezi itirafı" olarak manşetleştirilen ve özünde Gezi olaylarının haklılığını gösterir nitelikte açıklamalar yaptığı da kaydedildi. Ayrıca Mutlu'nun SODES projeleri yoluyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne aidiyeti, iltisakı ve irtibatı belirlenen kurum ve kuruluşlara doğrudan kaynak aktarmak suretiyle kamuyu zarara uğratıp örgüte finans sağladığına dair tespitler bulunduğu da ifade edildi. İddianamede, Mutlu'nun o dönemde örgüt için en mahrem kabul edilen İstanbul Valisi olarak görev yapan şüphelinin personel atamalarını örgütün stratejileri doğrultusunda, sözkonusu kumpas soruşturmalarının devam etmesini, sızmamasını sağlamak amacıyla örgüte mensup olmayanların ilgili operasyonel birimlere atamalarını yapmayarak yapılan usulsüz işlemlerin açığa çıkmamasını sağladığı anlatıldı. İddianamede, şüphelinin örgüt elebaşı ile birebir temas kurduğu da ifade edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞBAKAN YILDIRIM: BUGÜN İTİBARIYLE ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI
BAŞBAKAN YILDIRIM: BUGÜN İTİBARIYLE ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI
İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 22 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 22 terörist etkisiz hale getirildi