Advert
Advert

Nakliyat Sektöründe Zorunlu Yetki Belgeleri

Gerek evden eve nakliyat, gerekse de uluslararası taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmalar için alınma zorunluluğu olan bazı belgeler bulunmaktadır.

Nakliyat Sektöründe Zorunlu Yetki Belgeleri
Advert

Gerek evden eve nakliyat, gerekse de uluslararası taşımacılık alanında faaliyet gösteren firmalar için alınma zorunluluğu olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler kısaca (K) harfi ile temsil edilir. Bu belgenin amacı, firma yada şahısın taşıma ve nakliyat alanında yetkisinin bulunduğunu belirtir. Bir diğer ifade ile nakliyat belgesi olarak adlandırılan bu belgeler Ulaştırma Bakanlığı tarafından belli özellik ve şartları yerine getiren firma yada şahıslara verilmektedir. K1, K2, K3 şeklinde ifade edilen bu nakliyat belgelerini kısaca açıklayalım.

 

K1 Yetki Belgesi

K1 yetki belgesi, yurt içinde sadece ticaret amaçlı evden eve nakliyat hizmeti veren firmaların taşımacılık sırasında bulundurması gereken zorunlu bir belgedir. Aşağıda örnek K1 yetki belgesini görebilirsiniz.

k1 yetki belgesi

K1 Yetki Belgesinin Alınma Şartları

K1 yetki belgesi almak için başvuran gerçek kişilerin, ticari anlamda tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus öz mal taşıtlarla asgari 25 ton taşıma kapasitesine ve 10.000 TL sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. K1 yetki belgesi için başvuran tüzel kişilerin, ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus öz mal araçlarla en az 70 ton taşıma kapasitesine ve 10.000 TL sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. Örneğin birbirine bağlı nakliyat firmaları birisi Yurt içi nakliyat yaparken diğeri sadece izmir evden eve nakliyat hizmeti vermektedir. Farklı firmalar olması bakılmaksızın bu iki nakliyat firması birbirlerinin eşyalarını taşıyabilmektedir. UYARI : K1 yetki belgesi, yalnız kendi adına kayıt ve onaylanmış öz mal ticari araçları kullanabilirler.

taşımacılıkta yetki belgesi

Diğer Yetki Belgeleri

Taşımacılık alanında bir çok yetki belgesi mevcuttur bunlar genellikle yapılan işe ve hizmete göre farklılık göstermektedir. Kaynak : www.guven-tas.com/tasimacilikta-yetki-belgeleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır