19 EYLÜL 2019 Perşembe 21:49
Samsun Haber
Giriş Tarihi : 24-05-2017 13:16   Güncelleme : 24-05-2017 13:16

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, gazetecilerle buluştu

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç, göreve geldiği 9 ay 10 günlük süreyi basın mensuplarına değerlendirdi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, gazetecilerle buluştu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sait Bilgiç, Rektörlük Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla buluştu. Göreve geldiği 9 ay 10 günlük süreyi değerlendiren ve gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Rektör Prof.Dr. Sait Bilgiç, önemli projeleri ve söylemleri ivedilikle hayata geçirmeye başladıklarını ifade etti. İstişareyi erişebilirlilik ve şeffaflık  bağlamında sürekli kılmayı amaçladıklarını söyleyen Prof.Dr.Bilgiç, “Hem şehir ve üniversitenin her kesim tarafından arzu edilen buluşmasını sağlamak hem de üniversitede üretilen bilgiyi iş dünyasına taşımak amacıyla şehrin siyaset, sanat, medya, ekonomi ve iş dünyası, sağlık, eğitim ve spor gibi tüm aktörleriyle buluştuk. Görüşlerini alıp, üniversiteden beklentilerini dinledik” dedi.

Raylı sistemin kampüs içine kadar girmesiyle ilgili çalışmalara da başladıklarını anlatan Rektör Prof.Dr.Sait Bilgiç, “Proje noktalandığında OMÜ, Türkiye’de raylı sistem ile ulaşımın sağlandığı 3. üniversite olacak. Bütün birimlere raylı sistem ile ulaşımın mümkün olduğu ilk üniversitelerden biri olacak” ifadelerini kullandı. 101 ayrı ülkeden 2 bin 642 öğrenciye ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Prof.Dr.Sait Bilgiç sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’deki üniversiteler içerisinde en fazla uluslararası öğrenci oranına sahip üniversitelerden biri olarak dikkat çekiyoruz. Türkiye’deki toplam öğrenci sayısı içerisinde, uluslararası öğrenci ortalaması 1.4 olmasına rağmen, bu oran OMÜ’de 4.7’ye ulaşmış durumdadır. Bu tabloyu güçlendirerek sürdürme gayesi içinde olan OMÜ, 27 ayrı merkezde, 11 ülkede ve 6 ayrı dilde Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı’nı da başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. OMÜ, önümüzdeki dönemde uluslararasılaşma ve uluslararası öğrenciler konusundaki çıtayı daha da yükseltme hedefindedir.”

FETÖ soruşturmalarına da değinen OMÜ Rektörü Prof.Dr.Sait Bilgiç, “15 Temmuz darbe ve ihanet girişimini tertipleyen FETÖ terör örgütüne ve diğer terör örgütlerine OMÜ’de katiyen geçit verilmeyecektir. Vatan ve millet iradesi en hassas noktamızdır. OMÜ’deki FETÖ soruşturmaları kapsamında şuana kadar 229 kişi hakkında inceleme gerçekleştirildi. Bunlardan 115’i kamu görevinden ihraç edildi. Diğerleri hakkında da soruşturma sürüyor” diye konuştu.

OMÜ’nün büyük bir aile olduğunun altını çizen Prof.Dr.Sait Bilgiç, “56 bine yakın öğrencisi ve 6 bini aşan çalışanıyla son derece büyük bir aile olan OMÜ bünyesinde akademik birimler bazında ise bugün gelinen nokta  itibariyle 20 fakülte, 2 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuar ve 24 uygulama araştırma merkezi bulunmaktadır. 42 yıllık zengin bir deneyimin ve birikimin adresi olan ve tarihsel açıdan öncü bir şehir olan Samsun’un üniversitesi olmanın haklı gururunu paylaşıyoruz. OMÜ hem niteliksel hem de niceliksel olarak konumunu güçlendirmeye ve geleceğe doğru doğru emin adımlarla yol almaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA