Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

Önce kalbini, şimdi de böbreğini verdi

SAMSUN'da, böbrek yetmezliği hastası olan Resul Cebi'ye 2,5 ay önce eşi Zeynep Cebi'den alınan böbrek nakledildi. Kendi doğum gününde böbreğini 8 yıllık eşine veren Zeynep Cebi, bu kararı alırken bir an bile tereddüt etmediğini dile getirdi.

Önce kalbini, şimdi de böbreğini verdi
Advert

Samsun'da 18 yıldır böbrek yetmezliği tedavisi gören Resul Cebi'nin (37) sağlık durumu geçen yıl kötüleşti. Diyalize girmeye başlayan Cebi'ye doktorlar böbrek nakli olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Cebi'nin ailesinde uygun kan ve doku uyumu bulunup bulunmadığı araştırıldı. Yapılan tetkiklerde Cebi'nin annesi ve erkek kardeşinin dokusu uyumsuz çıktı. Eşi Zeynep Cebi'nin (34) ise dokusu uyum sağladı. Bunun üzerine, geçen 5 Aralık'ta Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan ameliyatla 2 çocuk annesi Zeynep Cebi'den alınan böbrek, eşine nakledildi. Ameliyat başarılı geçti. Eşinin sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirten Zeynep Cebi, "Karar vermek zor olmadı, çünkü böbreğimi vereyim mi, vermeyeyim gibi bir düşüncem hiç olmadı. Ben direk eşime böbreğimi vermek istedim ve zaten gönüllüydüm. Çok şükür kanımız ve dokumuz uyum sağladı. Çok az bir ihtimal gerçekleşti, bizim için mucize oldu. Ben aynı durumda olsam, eşim de hiç düşünmeden bu kararı verirdi. Biz bir aile olarak sevinçlerimizi, üzüntülerimi, hayatımızı paylaşıyorduk, şimdi böbreklerimizi de paylaştık, tam bir bütün olduk, şu anda" dedi.

'DOĞUM GÜNNÜDE BÖBREĞİNİ VERDİ'

Memur olan Resul Cebi ise hiçbir akrabalık yakınlığı bulunmayan eşinin dokusunun kendisi ile uyum sağlamasının çok düşük bir ihtimal olduğunu ve bu ihtimalin gerçekleştiğini dile getirerek "18 yıldır bu süreç vardı, bir anda kötüleşti. 4,5 ay diyalize girdim, sonra doktorlarım ya diyalize devam edeceğimi ya da nakil olacağımı söylediler. Eşimle dokularımız tuttu ve Allah razı olsun, böbreğini bana verdi. Biz eşimle severek evlendik, hem kalbimizi, hem böbreğimizi paylaştık. Allah bütün hastalara şifa versin. Eşim hasta olsa, ben de bir dakika tereddüt etmezdim. Eşim de böyle yaptı. 5 Aralık'ta kendisinin doğum gününde nakil ameliyatı oldum. Şimdi sağlık dururum gayet iyi. Bundan sonra hayatımızı artık daha sağlıklı bir şekilde devam ettireceğiz. Herkesin organ nakli konusunda duyarlı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli'den tren kazası açıklaması
Bahçeli'den tren kazası açıklaması
Şehit Emniyet Müdürü Verdi'nin adı Yalova’da yaşatılacak
Şehit Emniyet Müdürü Verdi'nin adı Yalova’da yaşatılacak