Advert

Opr. Dr. Sezer Özkan: Gözlerde oluşan rahatsızlıklaR MS belirtisi olabilir

DÜNYAGÖZ Samsun Hastanesi’nden Opr.Dr.Sezer Özkan, Beyin, omurilik ve göz çevresindeki sinirlerde görülen ve uzun yıllar boyu devam eden bir hastalık olan Multiple Sclerosis (MS), özellikle gözler ve görme yetisinde ciddi olumsuz etkiler yarattığını söyledi.

Opr. Dr. Sezer Özkan: Gözlerde oluşan rahatsızlıklaR MS belirtisi olabilir

Dünyagöz Samsun Hastanesi’nden Opr.Dr.Sezer Özkan, MS hastalığının şiddetinde kişiden kişiye farklılıklar gözlemlenmesine rağmen, gözlerde oluşturduğu etkilerin, günlük yaşamı etkileyecek boyutlara ulaşabildiğini ifade etti. Göz muayenelerinin MS hastalığının teşhisi için büyük önem taşıdığını belirten Dr. Sezer Özkan, “Gözlerde oluşan rahatsızlıklar, genelde MS hastalarında görülen ilk belirtiler olarak öne çıkıyor. Düzenli göz muayeneleri sayesinde bu rahatsızlığın erken teşhisi sayesinde, tedaviye erken başlayarak etkilerin kontrol altında tutulması ise çok büyük önem taşıyor” dedi.

MS hastalarında oluşan görme problemlerinin, rahatsızlığın anlaşılması konusunda büyük rol oynadığını Dr.Sezer Özkan, “Belirtiler ise belirli dönemlerde ortaya çıkıp kaybolabiliyor. MS hastalarında, gözler ile beyin arasındaki sinirlerde oluşan sorunlar sebebiyle, görme kaybı oluşması en sık görülen belirtilerden bir tanesi. Yapılan araştırmalar, MS hastalarının yarısından fazlasında acıya sebep olan ve görme yetisinin azalmasına yol açan bu belirtinin en az bir defa görüldüğünü ortaya koyuyor. Optik nevrit adı verilen bu durum, bulanık görme, renkleri soluk görme veya tek gözde kısa süreli körlük gibi belirtiler ile kendisini belli ediyor. Bu belirtilerin aynı anda iki gözde de görülmesi ender görülen bir durum ve bu durum 4 ile 12 hafta arasındaki süre boyunca devam edebiliyor” diye konuşarak şöyle devam etti:

“Bu durum gözlerin hareketini kontrol eden kaslar arasındaki koordinasyonun kaybolması sebebiyle görülür. MS hastalarında bu problem beynin, göz kaslarını harekete geçiren sinirleri yöneten kısmında oluşur. Yorgunluk durumlarında ağrılar ve çift görme durumu şiddetlenir. Bu sebepten dolayı, MS hastalarının gün içinde gözlerini dinlendirmeleri de ağrıların azalmasında büyük rol oynuyor. Göz sağlığının korunmasının yanı sıra, MS hastalığının teşhisi ve hastaların doğru tedavilere zamanlı bir şekilde yönlendirilmesi adına, ileri teknolojilerin kullanıldığı ve uzman hekimleri bünyesinde barındıran hastanelerde yapılacak düzenli muayeneler çok büyük önem taşıyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatandaş sosyal medyadan yazıyor, Başkan Yılmaz anında cevaplıyor
Vatandaş sosyal medyadan yazıyor, Başkan Yılmaz anında cevaplıyor
FETÖ propagandasından tutuklandı
FETÖ propagandasından tutuklandı