Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

Parafudr Nedir? Parafudr Özellikleri ve Fiyatları

Parafudr Nedir? Parafudr Özellikleri ve Fiyatları hakkında bilgiler bu yazımızda yer almaktadır.

Parafudr Nedir? Parafudr Özellikleri ve Fiyatları
Advert

Yağmurlu havalarda sık sık karşılaşabildiğimiz doğal olaylardan birisi olan yıldırım, aslında insanlar için tehlikeli bir olaydır. Yani düştüğü yerde etkiler bıraktığı biri onun dışında da insan hayatına olumsuz etkilerde bulunabiliyor. Örneğin neden olduğu ani yüksek akımlar sonrası tehlikeyi önlemek adına akım toprak ile kısa devre olmasını sağlayan cihazlar vardır. Bu cihazlar Parafudr olarak adlandırılmaktadır. 

Sistemdeki ani yük veya aşırı yükten cihazlarımızı ve sistemimizi koruyan Parafudr, bu nedenle büyük bir şanstır. Birçok cihaz ani gerilim nedeniyle hasar görebilmektedir. Ancak bu cihazlar bunu engelleyebilir.Parafudr fiyatları marka ve modele göre değişmektedir.

Parafudr Nedir?

easy9_parafudur_3p_n_20ka_21113

Yağmurlu havalarda ortaya çıkan yıldırım hadisesi sırasında, bir sistemin fazları üzerinde yaşanması kaçınılmaz olan ani yüksek akımların toprak ile birlikte kısa devre olmasına olanak sağlayan ürüne Parafudr denir. Anlayacağınız parafudr, aşırı gerilimleri toprak ile nötr hale getirerek devreyi korur. Çünkü gerilim bir yerden bir yere iletemezsiniz. Ayrıca iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkı gösteren elektromotor kuvvetidir. Elektrik akımı A noktasında girer B noktasından çıkar. Eğer sistemde bir problem yoksa giren ve çıkan akım kuvveti aynıdır.

Parafudr Özellikleri       

Parafudr cihazı 3 farklı türde karşımıza çıkmaktadır. Yüksek gerilim parafudr, orta gerilim parafudr ve alçak gerilim parafudr şeklinde karşımıza çıkan bu cihazlar kendi altında da kategorilere ayrılmaktadır. Alçak gerilim parafudrlar B, C ve D sınıfı olmak üzere 3 kategoriye ayrılır. Bu parafudrlara bakacak olursak;

B sınıfı parafudr, binanın en dışında sayaçtan önce kullanılır. Hassasiyeti en düşük, bunun yanı sıra aşırı akım iletim kapasitesi en yüksek olanıdır.

C sınıfı parafudrlar, sayaçtan sonra takılır. B sınıfının iletemediği, ani ve aşırı akımların daha hassas korumayla sisteme girişini engeller ve toprağa akışını sağlar.

D sınıfı parafudrlar ise korumak istediğiniz elektronik ürünü hedef alarak B ve C sınıfı parafudrlara göre daha hassas korumalarda tercih edilir.

Parafudrlar devreye paralel olarak entegre edilir. Faz çıkışından 16 – 35 mm kadar paralel kablolar parafudrun fazlarına bağlanır. Bazu parafudrlarda ek özellik olarak sistemin ortak nötr kablosu paralel  kablo alınarak parafudrlarından nötr girişine bağlanır. Son olarak da parafudrun toprak çıkışından alınan kablo sisteminin toprak hattına bağlanarak montaj tamamlanmış olur.

Parafudr Fiyatları

Parafudrlar her alanda olduğu gibi marka ve model olarak farklılık gösterilir. Bu da fiyatlara yansır. Şimdi sizlere ortalama parafudr fiyatları vereceğiz.

Örnek fiyatlamayı şu şekilde verebiliriz;

B sınıfı 4 kutuplu alçak gerilim parafudr fiyatları ortalama üzeri bir markada 2500 tl iken, kartuşu da 500 tl civarındadır.

C sınıfı 4 kutuplu alçak gerilim parafudr fiyatları  ortalama 700 tl civarında olup, kartuşu da 200 tl civarındadır.

D sınıfı 4 kutuplu alçak gerilim parafudr fiyatları ise ortalama 300 tl civarında olup, kartuş fiyatı da ortalama 100 tl civarındadır.

Schneider Electric’e ait kaliteli parafudrları Faz Ticaret sitesinde bulabilirsiniz.

 

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Fırat'ın doğusunda teröristleri korku sardı
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi
Cenazeden dönen evli çift kazada can verdi