Reklamı Geç
Advert
Advert

Advert

Saat pillerinden gümüş çıkıyor

SAMSUN’da, saat tamircisi Mehmet Bulut (65), tamir ettiği saatlerden çıkarttığı ömrünü tamamlamış orjinal pillerin eritildiğinde içerisinden gümüş çıktığını ve bu yüzden bitik pillerin sektör haline geldiğini belirtti.

Saat pillerinden gümüş çıkıyor
Advert

İlkadım ilçesi Karadeniz Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki işletmesinde 45 yıldır saatçilik yapan Mehmet Bulut, ömrünü tamamlamış saat pillerinin son günlerde ticaretinin yapıldığını söyledi. Ekonomik değeri olmayan pillerin ise değer görmediğini ve doğaya zarar verdiğini kaydeden Bulut, bu pilleri geri dönüştürülmesi amacıyla belediyeye teslim ettiğini de belirtti.

'İÇERİSİNDEN GÜMÜŞ ÇIKIYOR’ 

Orjinal markalı saat pillerinin eritildiğinde gümüş elde edildiğine işaret eden Bulut, “Ömrünü tamamlamış pilleri saatçiler atmazlar. Orijinal marka piller, içerisinden gümüş çıktığı için satılabiliyor. Yani orijinal pillerin hurdası, yapılış ve dolduruş şekilleri farklı olduğu için, bu işin ticaretini yapan insanlar tarafından kilo işi satın alınıyor. Bizden alınan piller, eritiliyor ve içerisinden çıkan gümüşlerle hediyelik eşyaya dönüştürülüyor” dedi.

‘PİLLERİN DOĞAYA CİDDİ ZARARLARI VARDIR’

Ucuz değerde olan imitasyon pillerin ise doğaya ciddi zararları olduğuna dikkat çeken Bulut, “Sahte piller, içerisindeki alaşımlar nedeniyle zararlıdırlar. Bu pillerin doğaya ciddi zararları vardır. O sahte pilleri de, atmadan biriktiriyorum sonrasında belediyeye geri dönüştürülmek üzere teslim ediyorum. Doğaya atılan her pil, hem bizim hem de dünyanın ömründen çalıyor” diye konuştu.

Advert

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KYK Isparta İl Müdürü görevden alındı
KYK Isparta İl Müdürü görevden alındı
Dışişleri'nden Irak'a yanıt
Dışişleri'nden Irak'a yanıt