Advert

Samsun OMÜ'nün ürettiği ballar satışa sunuldu

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Arıcılık Birimi tarafından üretilen ballar satışa sunuldu.

Samsun OMÜ'nün ürettiği ballar satışa sunuldu
Advert

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Arıcılık Birimi tarafından yapıldığı Sivas’ın Kangal ilçesinin 1900 rakımlı Mühür Kulak köyünde üretilen ballar satışa sunuldu. Üretilen bal ve yapılan uygulamalardan bahseden Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Güler, “Arıcılık Araştırma ve Uygulama Biriminde eğitim, uygulama ve araştırma çalışmaları yanında belirli düzeyde de bal üretimi yapılmakta. Birimimizde 10 yıllık süreçte hastalıklara dayanıklı Kafkas arısı ıslah edilmiş ve son iki yılda da Karadeniz arısı ile ilgili ıslah çalışmaları sürdürülmekte. Bu yıl arılarımız araştırma ve üretim amaçlı Sivas ili Kangal ilçesinde 1900 rakımda bulunan Mühür Kulak köyünde yaz sezonunu geçirdi. Yaklaşık olarak 3 tonun üzerinde saf çiçek balı üretildi. Bölge kekik ve çörek otu gibi çeşitli çiçekler bakımından oldukça zengin. Arılara takviye hiçbir besleme yapılmadı. Bizim merkezimiz dünyada da bilinen merkezlerden. Bu konuda merkezimiz dünyada çok önemli bir referans konumunda. Türkiye de ırk ıslahı ve yapay tohumlama konusunda çok iyi bir yerde. Irk ıslahı ve tohumlamayı yapabilen insan sayısı Türkiye’de çok az” dedi.

DEKAN PROF. DR. YUSUF DEMİR: KATKI MADDESİ YOK

OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir ise yaptığı açıklamada, “Fakülte olarak temel amacımız bölgeye hizmet eden, halkı ve çiftçi ile bütünleşebilen bir eğitim anlayışını benimsemektir. Bu amaçla eğitim kalitemizi yükseltmenin yanında araştırma ve uygulama kalitemizi yükselterek, hem çiftçimizin yanında hem de tüketicimizin hizmetinde olmayı hedefledik. Arıcılıkta yaptığımız uygulama ile ürettiğimiz ballar birinci sınıf ve organik üretim kalitesinde. Bu balın içerisinde hiçbir katkı maddesi ve takviye gıda maddesi yoktur. Yetiştirilme ortamı, iyi tarım uygulaması alanı içerisinde. Sınırlı miktarda balı üreterek halkımızın tüketimine sunmaktan son derece mutluyuz” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mavi Balina oyununun arkasındaki isim kıskıvrak yakalandı
Mavi Balina oyununun arkasındaki isim kıskıvrak yakalandı
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı
Bodrum'da silahlı saldırı: 1'i şarkıcı 2 ölü, 4 yaralı