Samsun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Günhan Ulusoy: Türkiye 941 havzaya bölünecek

TÜRKİYE Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Günhan Ulusoy, milli tarım projesinin başlatıldığını belirterek, 'Türkiye 941 havzaya bölünecek. Artık istediğiniz yerde istediğiniz ürünü değil o havzaya uygun olan verimi yüksek, toprak analizine uygun ürünü yetiştirebileceksiniz' dedi.

Samsun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Günhan Ulusoy: Türkiye 941 havzaya bölünecek

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle 'Samsun Gıda Fuarı' kapılarını açtı. 90 marka, 55 farklı farklı ticari işletme ile 27 otelin stant açtığı fuara çiftçiler de ilgi gösterdi. Düzenlenen açılış törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Günhan Ulusoy, "Türkiye'nin gıda üretimi fazla olmasına rağmen dünya ticaretinden aldığımız pay yüzde 1 seviyesindedir. Bir tarım ülkesi olarak dünya ticaretinden daha fazla pay almamız gerekir. Türkiye toprakları gıda anlamında büyük bir öneme sahiptir. Bu anlamda Türkiye'de milli tarım projesi başlatıldı. Ülkemiz 941 havzaya bölünecek. Yani artık istediğiniz yerde istediğiniz ürünü değil o havzaya uygun olan, verimi yüksek, toprak analizine uygun ürünü yetiştirebileceksiniz" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"2040 yılında dünyada 10 milyar nüfus olacak. Bugün 800 milyon olan açlık sınırı azalacak mı, artacak mı onu gösteren bir istatistik yok. Çünkü bir yandan da 600 milyon insan obezite ile mücadele etmektedir. Bu mücadelede başarılı olursak, 800 milyon insanın sayısı da düşmüş olacaktır. Et tüketiminin çok arttığını görüyoruz. Bu da hayvanların daha fazla tahıl tüketmesi demektir. Bu da insanların bir kısmının aç kalması anlamına geliyor."

samsun ticaret borsası günhan ulusoy Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye sandık başında
Türkiye sandık başında
Siyasiler oylarını kullandı
Siyasiler oylarını kullandı