Advert

Samsun Valisi Osman Kaymak : Ali Fuad Başgil, gençleri önemseyen bir vatan sevdalısıydı

SAMSUN Valisi Osman Kaymak, Hukuk Fakültesi'nde katıldığı sempozyumda yaptığı konuşmada, "Ali Fuad Başgil, gençleri önemseyen önemli bir savan sevdalısıydı" dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak : Ali Fuad Başgil, gençleri önemseyen bir vatan sevdalısıydı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Çarşamba İlçesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi’nde vefatının 50. Yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’nun açılış törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, sempozyum hakkında bilgi veren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, "Modern Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu eğitimli kadroların yetişmesinde ve demokratik Türkiye’nin oluşmasında büyük emek sahibi olan aziz hemşehrimiz Ord.Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’i vefatının 50. yılında rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ise yaptığı konuşmada, “Ali Fuad Başgil gibi örnek olacak insanlara ülkemizde çok ihtiyacımız var. Ali Fuad Başgil’in isminin Çarşamba Hukuk Fakültesi'ne verilmesinin üniversitemiz için, Samsun ve Çarşamba için bir gurur vesilesi olduğunu düşünüyorum. Bu sempozyumun düzenlenmesinde fikrimiz ve bir emeğimiz var. Üniversitemizin bu konuda bugün olduğu gibi yarında gençlerimiz adına, ülkemizin geleceği adına yararlı olan her konuda destek göstereceğimizi de söylemek istiyorum. Bu gün sempozyumumuza yurt içinden ve yurt dışından çok değerli bilim insanları katılacaklar. Bu fikirlerin, görüşlerin, tespitlerin de bizlere değer ve anlam katacağını düşünüyorum. Katılan bütün bilim insanlarına ve diğer katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun verimli geçmesini diliyorum" diye konuştu.Samsun Valisi Osman Kaymak'da konuşmasında, "Ülkemizin ve şehrimizin yetiştirdiği önemli ilim ve fikir adamlarından birisi olan Ali Fuad Başgil hiç kuşkusuz yaşadığı hayat ve verdiği eserler ile gençlerimize ışık tutan önemli bir şahsiyet olmuştur. Bugün onun ismi çerçevesinde düzenlenen bir sempozyumda sizlerle beraber olmaktan onur duyuyorum. Samsunumuz için ulusal ve uluslararası sempozyumların çok önemli olduğunu düşünüyorum . Çünkü sempozyumlar şehrimizin hem kültürel hayatına, hem de bilimsel hayatına önemli katsılar sunmaktadır. Düzenlene sempozyumlar sayesinde öğrenciler ve akademisyenler sempozyum konusuyla ilgili özel çalışmalar yapan ulusal ve uluslararası akademisyenleri dinleme imkanı bulmaktadır" diyerek şöyle devam etti:

"Ali Fuad Başgil’i anlamak için onun hayatını, eserlerini ve siyasi mücadelesini anlamak çok önemlidir. Bugün burada düzenlenen uluslararası sempozyum ile ülkemizin ve dünyanın önemli bilim adamlarının araştırmaları ve çalışmaları ışığında Ali Fuad Başgil’in siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlamaya çalışacağız. Bu sempozyumun Çarşamba ilçemizdeki Hukuk Fakültemizde düzenleniyor olması oldukça anlamlı. Çünkü Ali Fuad Başgil bu toprakların çocuğu; 1893 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde Sarıcalı Mahallesi’nde dünyaya gelen ve bu topraklarda yetişerek dünyaca ünlü hukukçu olan bir kişidir. Bu nedenle öncelikle hukukçu olacak gençlerin O'nu tanıması, O'nun siyasi mücadelesini ve fikir dünyasını anlaması önem arz etmektedir. "Ali Fuad Başgil sadece bir hukukçu, sadece bir siyasetçi değildi. Aynı zamanda verdiği eserler ile bir eğitimciydi. Gençlere seslendiği kitaplarıyla gençleri önemseyen önemli bir vatan sevdalısıydı. O'nun fikir dünyasından akıtarak kaleme aldığı 14 eser içinde yer alan 'Gençlerle Baş Başa' kitabı her genç tarafından mutlaka okunmalıdır. Ayrıca Ali Fuad Başgil 27 Mayıs 1960 sonrasındaki olağanüstü dönemde kısa süreli yaşadığı siyasi tecrübesi ile Türk siyasi hayatında önemli bir yer edinmiştir. Onun demokrasi, siyaset anlayışı, politikaya bakışı, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında vermiş olduğu mücadelesi ve adaylıktan çekilmesi sonrası yaptığı açıklamaları siyaset hayatımızın gelişim aşamalarının önemli kilometre taşlarından birisi olmuştur."

Konuşmaların ardından, sempozyumun açılış oturumuna geçildi. Oturumun ardından sempozyuma katılan oturumculara Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından katılım belgesi verildi. 13-14 Ekim 2017 tarihlaeri arasında gerçekleşecek olan ‘Ali Fuat Başgil ve Siyasi Mücadeleleri Uluslararası Sempozyumu’na Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Çarşamba Adalet Komisyon Başkanı Ender Yılmaz, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, adli, idari ve mülki erkan, OMÜ öğretim üyeleri, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Kırgızistan ve Malezya'dan öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıp Sedanur'un cansız bedeni bulundu
Kayıp Sedanur'un cansız bedeni bulundu
İçişleri Bakanlığı: 1 haftada 518 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı: 1 haftada 518 düzensiz göçmen yakalandı