Samsun'da beton uygulamaları semineri

SAMSUN'da Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri düzenlendi.

Samsun'da beton uygulamaları semineri

Samsun'da Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Samsun Büyükşehir Belediyesi ve TMMOB'a bağlı İnşaat Mühendisleri Odası tarafından odanın kenferans salonunda 'Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri' düzenlendi. 

Seminerin açılış konuşmasını yapan İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, "Betonun hayatımızdaki yeri hızla artarak devam etmektedir. Biz inşaat mühendisleri üretimin daha çok içinde olalım, beton da dahil olmak üzere, tüm malzemelerinin üretimlerinini kullanımının ve daha sonraki süreçlerin daha aktif olar rol alsınlar istiyoruz. Ekonominin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektöründe, inşaat mühendislerinin sayısının artması ucuz iş gücü anlamına gelen arz fazlası durumuna düşmemek lazım" diye konuştu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, "Beton dünyada ve özellikle de bizim ülkemizde sudan sonra en fazla tüketilen mamuldür. Dağları, taşları, ovaları, ormanları hep betonlaştırmadık mı? Oysa bizim geleneksel maddelerimiz vardı. Bunlarla da bazı inşaatları yapabilirdik. Ama biz betonun çok vefalı bir malzeme olmasını ve bundan insanlığın istifade etmesinden dolayı betonlaşmaya gittik. Biz betonun yerli ve yerinde kullanılmasından yanayız. Tünellerde, köprülerde, viyadüklerde ve binalarda kullanılmasını istiyoruz. Ülkemiz 1. derecede deprem kuşağı üzerinde bulunuyor. Yıkılan binaların birçoğuna bakıyorsunuz, betonarme binalar. Kagir ve yığma binalarda o kadar hasar yok. Eski binalarda da fazla hasar yok. Ama ileri teknoloji ürünleri kullandığımız, çekme donatılı ve yüksek mekavemetli betonları kullandığımız binalarda bir sürü yıkılma, can ve mal kaybı yaşanıyor. Bunun da tek nedeni var. Biz inşaat mühendisleri olarak arazide ve inşaatın başında daha fazla olmamız kanaatindeyim" dedi.

Seminer THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan’ın 'Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler', İTÜ İnşaat Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir'in, 'Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler 1-2' ve THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar’ın, 'Betonda Kalite Denetimleri' sunumları ile sona erdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar ve Euro'da son durum
Dolar ve Euro'da son durum
Traktör devrildi; sürücü yaralandı
Traktör devrildi; sürücü yaralandı