Advert
Advert

Advert

SAMSUNLU TÜRK MÜHENDİS DÜNYADA BİR İLKİ YAPTI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, büyük bir başarıya imza atarak bir ilki başardı. Nano ve kompozit malzemeyi birleştiren Demircan,'Özel yöntemle ürettiğim “termoplastik kompozit”in dünyanın en sağlam malzemelerinden biridir. Dünyada bunun başka bir örneği yok' dedi.

SAMSUNLU TÜRK MÜHENDİS DÜNYADA BİR İLKİ YAPTI

ÖMÜLÜ MÜHENDİS ÖDÜL ALDI

Japonya ve Türkiye'de büyük deneyimler edindiğini ve metale göre yüzde 50 daha dayanıklı ve 5'te bir oranda daha hafif bir malzeme ürettiğini belirten ÖMÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Demircan, ürettiği malzeme ile Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi'nde birincilik ödülüne layık görüldü.

DÜNYADA BİR İLKİ BAŞARDI

Otomobil, uçak, uzay ve birçok alanda kullanılabilir olan malzeme, diğer metal malzemelere göre daha hafif ve daha dayanıklı olma özelliğini taşıyor. Otomobil, tren ve uçak gibi araçlarda kaporta ve çeşitli aksamlarda kullanılabilir olan malzeme, hafif olması dolayısıyla araçların yakıttan tasarruf etmesini sağlıyor. Kozmopolit malzemelerin 40 yıldır kullanıldığını belirten Demircan;'Biz kullanılanlardan farklı olarak nano malzeme ile kozmopit malzemeyi birleştirmek oldu.' dedi. 

YERLİ OTOMOBİLDE KULLANILIR

Demircan sözlerini şöyle tamamladı; "Bu tür malzemelerin kullanımı günümüzde sınırlı olsa da kullanımı giderek artmakta. Şu anda Almanya'da önemli bir otomobil markası karbon malzemeden seri otomobil üretimi yapıyor. Türkiye'de üretilecek milli otomobilimizde, yaptığımız malzeme kullanılabilir. Sadece otomobillerde değil birçok alanda kullanılabilir. Bu konuda ciddi anlamda bu işi yapabilecek firmalara AR-GE desteğini sağlayabiliriz"

Haber: Meydannet.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karadeniz'in en popüler enstrümanı armonika, unutulmaya yüz tuttu
Karadeniz'in en popüler enstrümanı armonika, unutulmaya yüz tuttu
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama