Advert

Samsunluların Sadece Yüzde 33'ü DASK'lı

Karadeniz Bölgesi’nin en yoğun nüfusa sahip illerinden Samsun, deprem dahil pek çok afet riskiyle karşı karşıya olmasına rağmen, sigortalılık oranları çok düşük. Samsun’da DASK oranı yüzde 33,2, kasko oranı ise 20 seviyesinde.

Samsunluların Sadece Yüzde 33'ü DASK'lı

Samsun; son dönemde sanayi, turizm ve lojistik yatırımları ile kabuğunu kırarken, coğrafi alanı içinde bulunan Bafra ve Çarşamba ovalarındaki tarım faaliyeti sebebiyle tarım sigortaları alanında önemli bir potansiyel barındırıyor. Ancak başta sel, heyelan gibi doğal afetler olmak üzere pek çok riskle karşı karşıya da olan şehirde, sigortalılık oranları ise oldukça düşük. Samsun’da 329 bin araç sahibi, 287 bin ise konut sahibi bulunuyor. Araç sahiplerinin yüzde 76,6’sı zorunlu trafik sigortasına sahipken, yalnızca yüzde 20’si kaskolu. Yine zorunlu olmasına rağmen DASK oranı ise sadece yüzde 33,2 seviyesinde.

Samsun’un fay hatlarına yakın konumuna işaret eden Anadolu Sigorta Orta Karadeniz Bölge Müdürü Ömer Ceylan bu nedenle şehirde özellikle DASK ve konut sigortası oranının artırılması gerektiğini söylüyor. 2010 yılından bu yana Anadolu Sigorta Orta Karadeniz Bölge Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapan Samsun’da, 43 acenteyle hızlı ve güvenli hizmet sunduklarını söyleyen Ceylan, şöyle devam ediyor: “Samsun Türkiye ekonomisi açısından önemli bir şehir. Ancak iklim şartları ve fiziki konumuyla pek çok riske sahip. Buna karşın sigortalılık oranları oldukça düşük. Anadolu Sigorta olarak, Samsunluların sigorta bilincini artırmak için çalışıyoruz. Bunun için yaygın acente ağımız ve her beklentiye yönelik ürünlerimizle bölgede hizmet veriyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MGK toplantısı sonrası açıklama
MGK toplantısı sonrası açıklama
Meclis Genel Kurul salonu yeni sisteme hazır
Meclis Genel Kurul salonu yeni sisteme hazır