Advert

SAMSUN'UN SAHİLİ TAHRİP EDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi, Doğa ve İnsan Haklarından sorumlu Samsun İl Başkan Yardımcısı Tarık Özkan, 5 Haziran Dünya Çevre günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

SAMSUN'UN SAHİLİ TAHRİP EDİLDİ

Samsun’un, çevresi ve doğası tahrip edilen kentlerden biri olduğunu dile getiren Özkan, “ Samsun Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, kıyı kenar çizgisini ve tüm hukuk kurallarını hiçe saymak suretiyle ve devlet imkanıyla, Samsun’un doğası ve özellikle sahili tahrip edildi ve edilmeye de devam ediliyor. Sahil şeridi, taşlarla doldurulmak suretiyle, doğal güzelliğin ortadan kalktığı gibi, Samsun artık denizinden yararlanılan değil, denizi ancak seyredilebilen bir kent olma durumundadır. Samsun, bir deniz kentidir. Deniz kenti olmanın özelliği, denizi seyirlik olmaktan kurtarmaktan geçer. Maalesef, AKP’li belediyelerin çoğunluğunda, yıkımı esas alan, doğayı ve çevreyi hiçe sayan bir anlayış hakim. Samsun da bu durumdan ve anlayıştan nasibini maalesef alıyor. Dünya çevre gününde, Samsun’la ilgili güzel şeyler konuşmak isterdik. Ancak maalesef, mevcut durum buna izin vermiyor. Tekkeköy, Samsun’un hava kirliliği en yoğun olan ilçelerinden biri. Neden? Akşam saatlerinde Tekkeköy’e gidin, bunun nedenini anlarsınız. Tekkeköy’de bulunan fabrikalar, denetimsiz bir şekilde zehir saçmaya devam ediyor. Tekkeköy, insanımız için yaşanmaz bir noktaya doğru sürükleniyor. “ dedi.

2003 yılından beri Samsun’a 6 termik santral yapıldığını dile getiren Tarık Özkan, “ Termik ve doğalgaz çevrim santrallerinin çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu, bilim çevreleri tarafından ortaya konan bir gerçektir. Samsun’a bu kötülüğü neden yaptınız? Nükleer santrallerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlardan sonra termik santrallerin verdiği zararlar gelmektedir. İktidar sermayeye yönelik, serbestleştirme ve özelleştirmenin önünü açıyor. Doğal kaynakların korunması için her hangi bir çaba harcanmıyor. Enerji üretiminin ve dağıtımın tek elden ve yenilenebilir enerji yöntemiyle gerçekleştirilmesi gerekirken, kâr odaklı teşebbüslere doğa ve çevre teslim edilmektedir.  Hem doğayı kirletiyoruz, hem de millete söven AKP'li iş adamları zenginleşsin diye enerjiye fazladan para ödüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Birimi’nin internet sitesinden güncel olarak paylaştığı verilere göre bir çok defa Samsun Türkiye’nin hava kalitesi en düşük ili ilan edildi. Samsun Çevre Müdürlüğü’nün bunlardan haberi var mı? Bir de Samsun Milletvekilimiz var. Adını, Samsun’un vekili olduktan sonra öğrendiğimiz bir vekil, Çiğdem Karaaslan. Aynı zamanda partisinin genel Başkan yardımcısı ve çevre ve şehirden sorumlu bir sıfatı var. Ben buradan kendisine soruyorum. Samsun’un çevre ve şehirciliği ile ilgili yapmış olduğu tek bir çalışma var mı? Ya da, Samsun sahilinin bu şekilde dolgu yapılmak suretiyle, kent insanından uzaklaştırılması hakkında ne düşünüyor, bunları kendisine sormak istiyorum. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, adeta kent halkı ile dalga geçer gibi, kuş cennetine yol yaparak ortada kuş bırakmadığının farkında olmalı ki, Cumhuriyet meydanındaki binaları tel kafeslere sokup üzerlerine metal kuşlar kondurmuş. Biz, Samsunlu yurttaşlar olarak Samsun’un çevre açısından daha yaşanılır olması için hukuki ve siyasi mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu duygularla, 5 Haziran dünya çevre gününü kutluyorum. Umarım, gelecek nesillerimiz için sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir yaşam kalitesi için gerekli adımlar atılır ve güzel Samsun ve güzel ülkemiz, her türlü çevre sorunundan uzak yaşar” diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Parasını alıp yurt dışına gidene diyecek bir sözümüz kalmamıştır
Erdoğan: Parasını alıp yurt dışına gidene diyecek bir sözümüz kalmamıştır
 Bahçeli’den İYİ Parti çıkışı: Seçime girsin, ne olacak
Bahçeli’den İYİ Parti çıkışı: Seçime girsin, ne olacak