Advert
Advert

Sanayide cirolar yıllık yüzde 22.1 arttı

Sanayi ciro endeksi, Haziran'da aylık bazda gerilerken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.1 arttı.

Sanayide cirolar yıllık yüzde 22.1 arttı
Advert

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, sanayi ciro endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.2 azaldı. Bu dönemde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.3 artarken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.3 azaldı.

Buna karşılık, sanayi ciro endeksi yüzde 22,1 arttığı yıllık bazda ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.0 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 22.5 yükseldi.

Aylık bazda en fazla azalış yüzde 10.4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri üretiminde gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 7.3 ile tütün ürünleri ve yüzde 4.2 ile gıda ürünleri üretimi izledi.

Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 22.9 ile diğer ulaşım araçlarının üretiminde gerçekleşti. Bu artışı yüzde 10.8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 2.7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretimi izledi.

Yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi yüzde 2.3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 25.8 arttı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Hakkari'de hain saldırı: 2 şehit, 1 yaralı
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır
Fikri Işık: Bu çağda devlet fabrika yapmaz, yaptırır