Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk son yolculuğuna uğurlandı

PKK'nın el yapımı patlayıcılı saldırısında şehit olan Mardin'in Derik Kaymakamı 35 yaşındaki Muhammet Fatih Safitürk için Sakarya Valiliği'nin önünde tören düzenlendi.

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk son yolculuğuna uğurlandı

PKK'nın el yapımı patlayıcılı saldırısında şehit olan Mardin'in Derik Kaymakamı 35 yaşındaki Muhammet Fatih Safitürk için Sakarya Valiliği'nin önünde tören düzenlendi.
CENAZEYE YAKLAŞIK 15 BİN KİŞİ KATILDI

Sakarya Valiliği'nin önünde düzenlenen törenin ardından şehit kaymakamın cenazesi Arifiye İlçesi'ndeki Kalaycı Merkez Camii'ne getirildi. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, şehidin ailesi, yakınları ve yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Şehidin babası Asım Safitürk oğlunun cenaze namazını kıldırdı. Asım Safitürk oğlunun cenazesi başında yaptığı konuşmada, "Ölüm haktır ama kendi evladını kaybeden bir ölüm yüreklerin parçalanması. Bu çocuğum, 7'nci son çocuğumdur. Bugüne kadar hiçbir zorluk çıkarmadı karşıma. Böyle bir evladı kaybetmek elbette kolay değil. Buraya adım atan herkesi Allah hac sahibi eylesin. Benim canpare yavrum görevi başında hiç haberi yokken şehit olmuştur. Haklarınızı helal edin. Allah razı olsun" dedi. Asım Safitürk'ün konuşması sırasında Başbakan Binali Yıldırım'ın ağladığı görüldü.

Tören sırasında annesinin önünde bulunan şehidin oğlu Asım Eren'in oyuncak bir araba ile oynadığı görüldü. Şehidin cenazesi başında asker ve polisler birlikte nöbet tuttu.

Törende ilk olarak konuşan Mardin Valisi Mustafa Yaman meslek hayatının en zor konuşmalarından bir tanesini yaptığını belirterek, "Çok çalışkan bir meslektaşımızdı. Başarılarından dolayı Derik'te belediye başkanlığı yapmasını istediler. Kahraman milletimize yakışır şekilde kaymakamlığı ve belediye başkanlığını yürütüyordu. Derik son bir ayda çok büyük aşama kaydetti. Çok başarılı çalışmalar yapıyordu. Terör örgütü şunu bilmeli ki, bu kahraman milletimizin binlerce Fatih gelecektir. Şimdi Asım geliyor inşallah" dedi.

Tören sırasında konuşurken güçlükle gözyaşlarını tutan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Muhammet Fatih Safitürk'ün hizmetleriyle milletin yüzakı olduğunu, ayrım gözetmeden hizmet edebilmek için çalışırken şehit olduğunu söyledi. Bakan Soylu Kaymakam Safitürk'ün hain ve alçak bir saldırı ile şehit edildiğini belirterek, "Bir mesai arkadaşım olarak Allah şahittir ki ben ondan razıyım. Ve inanıyorum ki milletimiz de ondan razı. Bir şeyi burada ilk kez söylüyorum. Muhammet Fatih kardeşim benim aynı zamanda akrabamdı. Bir bakanla bir kaymakamın o mesafesini hiç bozmadı. Akrabayız Muhammet Fatih ile" dedi.

AŞKIM SANA ŞEHİTLİK ÇOK YAKIŞTI

Törende şehidin eşi Ayşegül Safitürk, şehidin tabutuna sarılarak, "Aşkım sana şehitlik çok yakıştı. Bir kaymakam şehit olacaktı, o sen olmalıydın aşkım. Biliyordum en önde gittin aşkım. Şehit kaymakamım Allah senden razı olsun. Anneciğim göreceğiz, o bizimle, o bizi görüyor bebeğim. O bize şan, şeref bıraktı anneciğim. Bir insan 'Beni kırdı, beni incitti' diyemez. Biri gelsin, vallahi de billahi de yok" diyerek ağıt yaktı.

Şehidin oğlu Asım Eren'in cenazeye babasının 15 gün önce aldığı oyuncak ile geldiği görülürken, küçük çocuğun bayrağa sarılı tabutu öpmesi duygulandırdı.

Şehit kaymakamın naşı, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş'ın yaptığı duanın ardından cenaze namazının kılınacağı Kalaycı Merkez Camisi'ne götürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar şehidin cenazesini cenaze aracına taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım aile ile görüştükten sonra ayrıldı. Şehidin cenazesi daha sonra Kalaycı Merkez Mezarlığı'na götürüldü. 

CUMHURBAŞKANI YASİN OKUDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehit Kaymakam Muhammet Fatip Safitürk'ün cenazesi mezarlığa getirildiği sırada Yasin suresini okudu. 

Şehidin cenazesinin toprağa verilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra şehidin evine giderek taziyede bulundu.

kaymakam Muhammet Fatih Safitürk şehit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe sıraladı
MKE Barut Fabrikası'nda patlama: 1 ölü, 6 yaralı
MKE Barut Fabrikası'nda patlama: 1 ölü, 6 yaralı