Advert

“SEVİL BERBERİ” YENİDEN SAMDOB SAHNESİNDE

Samsun Devlet Opera ve Balesinin açılış eseri olan “Sevil Berberi” operası 24 Mart 2018 akşamı SAMDOB sanatçıları tarafından yeniden sahnelenecek.

“SEVİL BERBERİ” YENİDEN SAMDOB SAHNESİNDE

Komik opera literatürünün en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Gioacchino Rossini'nin ünlü "Sevil Berberi" operası, 24 Mart 2018 Cumartesi akşamı saat 20:00’da Aydın Gün Sahnesi’nde Samsun seyircisine perde açmaya hazırlanıyor.

17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen “Sevil Berberi” operası, Kont Almaviva’nın, Dr. Bartolo’nun himayesindeki güzel Rosina’yı, berber Figaro’nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve eğlenceli olayları anlatıyor. Orkestra şefliği Mikhail Iskrov tarafından yapılan eserin rejisörü Yiğit Günsoy. 

                Dekor ve kostüm tasarımını Gülden Sayıl’ın yaptığı eserin koreografisi, Murat Ersoyoğlu’na ışık tasarımı da Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

Fransız oyun yazarı Beaumarchais’nin Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi oyunu, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline getirilmiş ve Gioacchino Rossini tarafından bestelenerek 20 Şubat 1816’da Roma’da ilk kez sahnelenmiştir.

İlk sahnelenişinin üzerinden geçen 200 yılda dünyada en çok sahnelenen ve sevilen opera eserlerinden biri olarak popülerliğini koruyan Sevil Berberi operasının, 24 Mart 2018 Cumartesi akşamı saat 20:00’da Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleşecek olan temsilin biletleri, Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com.tr adresinde satışa sunulmaktadır.

Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi hafta içi saat 10.00 – 18.00 arası, cumartesi günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

24 Mart 2018 tarihindeki temsilin kastları şu şekildedir:

Figaro:                                 Hasan Çelik

Cont Almaviva:                                Gürkan Sezgin

Rosina:                                Sermin Dikmen Töre

Don Basilio:                       Tuncay Kurtoğlu

Don Bartolo:                     Engin Suna

Berta:                                   Esra Arslantürk

Fiorello/Un Ufficiale:   Berkcan Beniç

Ambrogio:                         Vedat Kurtuluş Depe

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Senaryoyu Türk polisi bozdu
Senaryoyu Türk polisi bozdu
Dargeçit'te çatışma: 1 şehit, 1 yaralı
Dargeçit'te çatışma: 1 şehit, 1 yaralı