Advert

Taşeron işçiler hakkında son dakika gelişmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son dakika gelişmesi olarak taşeron işçileri ilgilendiren bir açıklama yaptı. Müezzinoğlu, "Taşeron işçilerimiz biraz daha sabırlı olmalıdır" dedi.

Taşeron işçiler hakkında son dakika gelişmesi
Advert

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son dakika gelişmesi olarak taşeron işçileri ilgilendiren bir açıklama yaptı. Müezzinoğlu, "Biraz daha sabır" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili de şöyle konuştu: 'Taşeron işçilerle AK Parti hükümeti olarak, bununla ilgili düzenleme çalışması yapacağını taahhüt etti. Bu yönde sayın başbakanımızın, çalışmaların yapılması konusunda Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek beyin başkanlığında, bizim de içinde olduğumuz ilgili bakanlıklarla, çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz bakanlık olarak kamu çalışanı reformunu öncelikliyoruz. Kamu çalışanı reformunu, 2017 yılı ortalarına kadar başarabilirsek zaten bunun içinde şekillendireceğiz. Taşeron dediğimiz çalışanlarımız biraz daha sabırlı olmaları gerekir.'

Bakan Müezzinoğlu, valilik ziyaretinin ardından Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Cihanbeyli'deki öğrenci servisinde yaralanan öğrencileri ziyaret etti. 

Bakan Müezzinoğlu, 'Çalışma Hayatı Milli Seferberliği' projesi kapsamında bir restoranda kamu kurumlarında çalışan işçilerle öğle yemeğinde buluştu. Bakan Müezzinoğlu, amaçlarının farklı kurumlarda, farklı statülerde çalışan işçilerle hem yemek yemek hemde istişare yapmak olduğunu belirtti.

 

TAŞERON İŞÇİLERLE İLGİLİ EN SON GELİŞMELER

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'den ''taşeron'' açıklaması. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda bakanlıkları ve bağlı kuruluşların 2017 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Canikli, "Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosuyla ilgili, gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirmeler yapılıyor mu ve tedbirler alınıyor mu?" şeklindeki soruyu yanıtlarken, bu çalışmaların sürekli yapıldığını, riskler üzerinde çalışılarak gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

THY'nin uçak alım ihalesini dövizle yapmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Canikli, dünyada uçak satan firmaların belli olduğunu, bunların da satışı dövizle yaptığını belirterek, THY'nin uygulamasında bir aykırılık bulunmadığını dile getirdi.

"720 BİN TAŞERON İŞÇİNİN KAMUYA AKTARILMASINI KONUŞUYORUZ"

Canikli, kamuda çalışan taşeron işçilere yönelik düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlarken şu değerlendirmelerde bulundu:

"720 bin civarında taşeron işçisinin kamuya aktarılmasını konuşuyoruz. Kesin olarak bu yerine getirilecektir. Bundan yana hiçbir kuşku söz konusu değil. Ancak bunun teknik düzenlemeleri için ciddi çalışmalar yapılıyor. Yani orada genel sistemi bozmayacak şekilde mevcut şu anda sisteme entegrasyonunu en sancısız şekilde yapılmasını sağlayacak çalışma yapılıyor. Sona gelindi. İnşallah en kısa süre içerisinde verilen söz harfiyen yerine getirilecektir."

 

 İşte Yeni Asır gazetesinden Faruk Erdem'in kalme aldığı o yazı...
Yeni Asır gazetesi Faruk Erdem, bugün köşesinde kadro bekleyen taşeron işçilerle ilgili önemli bilgilere yer verdi. 

İşte Erdem'in o yazısı:
Türkiye'de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda 'taşeron' adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya 'temizlik işçisi' ya da 'mutfak elemanı' olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle 'muvazaa' yapılıyor.
 
Gerçek kadrolarında çalışanlar da var. Bu çalışanların kamudaki sayısı 720 bini bulmuş durumda.
1 Kasım seçimleriyle birlikte hükümet tamamının kadroya geçirileceği müjdesini vermiş ve kapsamlı bir çalışma yapılmıştı.
 
Ancak yaşanan hain kalkışma ile bu yasa da gecikmişti.
 
Şimdi çalışmalar yeniden başlatıldı. Bakanlar Kurulu'na da gelen konu ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor. Biz de Ankara'daki önemli kaynaklara ulaşarak detayları almaya çalıştık.
 
Öğrendiklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Öncelikle tüm taşeron işçiler güvenlik ve arşiv araştırmasına tabi tutulacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak. Güvenlik araştırmasında başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle irtibatlı olup olmadıklarına bakılacak.
 
Araştırma sırasında 657 sayılı kanunun 48'inci maddesinde yer alan suçların olup olmadığına da bakılacak. Yani devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak.
 
Bu soruşturmalardan geçen taşeron işçiler kamuda 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek. Bunun için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak.
 
Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler.
 
Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.
 
Tüm ücretlerde standart sağlanacak. Yani aynı işi yapan kamu personeli ile aynı maaşı alacaklar. Böylece bazı taşeron işçilerin maaşları yükseltilecek.
 
Herhangi bir sebeple görevden ayrılmaları ve ölümleri halinde sözleşmeli personel pozisyonları iptal edilecek.
 
Her bir taşeron çalışan için 3'er yıllık sözleşme yapılacak.
 
65 yaşını doldurmuş taşeron işçiler düzenlemeden yararlanamayacak.
 
Bütün kamu kurumlarını bağlayacak şekilde her bir iş kolu için performans kriterleri belirlenecek.
 
Bu personel çakılı sözleşmeli olacak. Yani tayin isteyemeyecek.
 
Maaş zamları diğer kamu personeliyle birlikte olacak.
 
Emeklilikleri ise 4A (SSK) statüsünde hesaplanacak.

taşeron işçiler müezzinoğlu son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
bedran     2017-01-09 kamuda çalışan asıl ve yardımcı işlere kadro istiyor faruk erdemin yazısına bakasınlar yetki arkadaşlar gereken yazıyı yazmıştır bızler asıl iş yapıyor halka ödeme yapıyoruz devlet kurumunde ama kadromuz temizlik.. bunlara çare bulun dalga geçmeyın taşeronla ayıptır .. düşman ediyorsunuz taşeronu kendinize..
erdi     2017-01-08 Bunun neresi son dakika şimdide sizmi dalga geçiyorsinuz
mustafa     2017-01-08 bizler kodro verilmeyecek bunu bılıyoruz ama en azından bizden vergi alınmasın bu da bize yeter birde tosaron işçı memleketine dönmek isteyene memlektınde aynı işi verılsın açık oldukça buda biz toşarona buyuk bır destek olacak tır orneyın ben memlekete dönersem aldığım maaş bana yeter ama donemıyorum
mustafa     2017-01-08 ben yaklaşık olarak kamuda tasaron olarak çalışmak tayım bır çok toşaron kadro yerıne gelmedıyını bılıyor her yıl açıklama yapılıyor ama hiç bir gelişme yok tamm ulke zor günler yasıyor tereror ve buna ben zerı şeyler ama bizler yasamak zorundayız hayatımı kazanmak için yapacağımız başka iş yok rneyın benım yasım 37 olmuş ben bundan sonra nerede nasıl bır işte çalişirim meslek edınmem zor yanı olumsuz bize zam yapıldı vergı ıle gerı alınmasın gectıyımız yıllarda 1001 tl maaş aldık vrgı grı ald
merda     2017-01-08 EYVAHHHH YIL OLDU HEMEN HEMEN 2018 SÖZ VERİLMİŞTİ 2015KASIM SEÇİMLERİ YİNE KANDIRILDIK TASERON KADRODA ,KILIFTA HAZIR PARALEL ALDIRMADI KADROYA....
merda     2017-01-08 TASERONA KADRO SÖZÜ DEVLET VAADİ OLARAK 2015 SEÇİMİNDEN 3 AYSONRA SÖZ OLARAK VERİLDİ YIL OLDU HEMEN HEMEN 2018 ŞURADA SAYILI GÜN KALDI HALA İCRAAT YOK EYYYVAHHHHHHH YİNE KANDIRILDIKKK KADRO DA BUNADA BİR KILIF PARALEL KADRO VERMİYORR GALİBA...
Sabreden derviş...     2017-01-08 Sessiz kalmaya mahkum olduğumuzun diğer bir adı: biraz daha sabır...
mehmet     2017-01-07 arkadaşlar taşeronların içindede temizlik olacak daha fetönün eliyle işe girenler beleşten kadro mu alsın yani biraz daha sabredelim
hakan     2017-01-06 TEŞEKKÜRLER sayin bakan faruk celigi aratmiyorsunuz
taseron     2017-01-06 sabır kalmamıştır biline
hastane taşeronu     2017-01-06 ben böyle dümen görmedim arkadaş göya 6 ay içinde çözüleçekti birseneyi aştı ne kadro var ne bişey başkanlık sisteminde görüşürüz ama oy istrsiniz.
Taşeron     2017-01-06 Taşeronla ilgili çalışmalara başladık. Mehmet Şimşek Başkanlığında 1-2 ay içinde toparlayıp Başbakanımıza getireceğiz. Bunlar hep tabii ihtiyaç olan, kamuoyunun beklediği artıları eksileri dolayısıyla çözmeye çalışıyoruz. demişti, Ha bire laf değiştirin; oyalamaya devam sayın bakan bey
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tartıştığı kocasını bıçaklayarak öldürdü; yolda otururken bulundu
Tartıştığı kocasını bıçaklayarak öldürdü; yolda otururken bulundu
Başbakan Yıldırım: Pazar günü yeni sistemin kapılarını açıyoruz
Başbakan Yıldırım: Pazar günü yeni sistemin kapılarını açıyoruz