Advert

Tuba Korkmaz davası

ESKİŞEHİR'de sinema ve dizi film sanatçısı Şeyma Korkmaz'ın ablası 36 yaşındaki desinatör Tuba Korkmaz'ı kendisinden ayrıldığı için sokak ortasında bıçakla yaralayan tutuklu sanık 33 yaşındaki seramik mühendisi Fatih Sağır'ın ömür boyu hapis istemiyle yargılanmasına başlanıldı.

Tuba Korkmaz davası

ESKİŞEHİR'de sinema ve dizi film sanatçısı Şeyma Korkmaz'ın ablası 36 yaşındaki desinatör Tuba Korkmaz'ı kendisinden ayrıldığı için sokak ortasında bıçakla yaralayan tutuklu sanık 33 yaşındaki seramik mühendisi Fatih Sağır'ın ömür boyu hapis istemiyle yargılanmasına başlanıldı.
Vişnelik Mahallesi Park Sokak'ta geçen 17 Haziran'da meydana gelen olayda, bir fabrikada seramik mühendisi olarak çalışan Fatih Sağır, bir süre ilişki yaşadıktan sonra kendisini terk eden aynı işyerinde desinatör olarak çalışan Tuba Korkmaz'ı bıçakla çeşitli yerlerinden yaralayıp kaçtı. Daha önce eşinden boşandığı ve bir çocuk annesi olduğu belirtilen Tuba Korkmaz, ambulansla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılırken, Fatih Sağır da olay yerinin birkaç sokak ilerisine park ettiği otomobilin içerisinde kendini bıçakla bileklerinden, boynundan ve göğsünden yaralayarak intihara kalkıştı. Polisler tarafından araç içerisinde bulunan Fatih Sağır ambulansla Eskişehir Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

ŞEYMA KORKMAZ, ABLASINI BIÇAKLAYANA SALDIRMIŞTI

Şüpheli Fatih Sağır hastanede gerekli tedavisi yapıldıktan sonra adliyeye sevk edildi. Adliye önünde Tuba Korkmaz'ın babası ile sinema ve dizi film oyuncusu Şeyma Korkmaz şüpheliye saldırdı. Fatih Sağır çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tuba Korkmaz ise bir süre hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

KADINLAR DESTEK VERDİ

Tutuklu sanık Fatih Sağır hakkında Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Adam öldürmeye tam teşebbüs' suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakır ile çok sayıda kadın kuruluşu temsilcileri ve üyeleri Eskişehir Adalet Sarayı'na gelerek Tuba Korkmaz'a destek verdi.

ARPACI: İYİ HAL İNDİRİMLERİ İSTEMİYORUZ

Duruşma öncesi Adalet Sarayı önünde konuşan Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Pınar Çelik Arpacı, Tuba Korkmaz'ın davasını takip etmek için toplandıklarını söyledi. Arpacı şöyle devam etti:

"Tuba Korkmaz'ın davası bir simgedir bizim için. Yaşamın ucundan dönmüş bir kadın Tuba. Belki de bir kadın cinayeti davası olacaktı, bu direnci göstermeseydi. Ancak Tuba yaşadı ve adalet istiyor. Biz de buradaki kadın örgütleri olarak bu adaletin sağlanması için mücadele edeceğiz. Haksız tahrik indirimlerinin olmadığı, iyi hal indirimlerinin olmadığı bir yargılama için tüm kadın örgütleri olarak kadın dayanışması göstermek için buradayız. Bu adliyede daha iki hafta önce iki kadın davası devam etti ve bu davalarda iyi hal indirimleri gördük. İyi hal indirimleri istemiyoruz. Ağır cezalar istiyoruz. Bu cezaların kadına yönelik şiddete karşı bir sonuç çıkaracağını düşünüyoruz ağır cezalar çıkmasının. O yüzden tüm kadın örgütleri adalet bekliyor ve Tuba hanımın özelinde tüm kadına yönelik şiddet vakalarında adil bir yargılama, haksız tahriklerin olmadığı bir yargılanma ve iyi hal indiriminin olmadığı bir yargılanma istiyoruz."

'TUBA ŞANS ESERİ YAŞIYOR'

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İl Temsilcisi Büşra Gündoğdu da, "Tuba şans eseri yaşıyor. Bir yaşam mücadelesi verdi. Şimdi bir adalet mücadelesi veriyor. Biz onun yanındayız. Onu asla yalnız bırakmayacağız. Adalet mücadelemiz olumlu sonuçlanıncaya kadar bu mücadeleye, direnmeye devam edeceğiz. Bilsinler ki eğer bakanlık düzgün çalışmıyorsa, meclis buna yönelik yasalar çıkarmıyorsa kadınlar vardır. Kadınlar olarak meydanlarda, adliyelerde mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

'TUBA'NIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu adına konuşan Diren Yılmaz ise "Bizler bugün burada Eskişehir Demokratik Kadın Platformu adına da bulunuyoruz. Aynı zamanda. Bizler erkek adalete karşı gerçek adaleti aramaya geldik. Kadın dayanışmasını bir kere daha burada gösteriyoruz. Hep birlikte haykırıyoruz. Sokaklarda Tuba'nın sesi olmaya devam ediyoruz. Tuba asla yalnız değildir. Kadınlar olarak yaşam hakkımız için mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

MİLETVEKİLİ ÇAKIRÖZER DE KONUŞTU

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de yaptığı konuşmasında, "Öncelikle bu mücadele kadına şiddetin engellenmesi mücadelesi. Sadece kadınların dayanışmasıyla yürütülebilecek veya başarıya ulaşılabilecek bir mücadele değildir. Bu kadın erkek eşitliğine inanan, kadın erkek tüm yurttaşların vermesi gereken bir mücadeledir. Bu dayanışmaya destek vermek için buradayım" ifadelerine yer verdi.

 

"ÖLDÜRME NİYETİM YOKTU" 

Eskişehir'de Tuba Korkmaz'ı bıçakla yaralamak suçundan 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan sanık Fatih Sağır ilk duruşmada kendini savundu. Seramik tesisinde mühendis olduğunu söyleyen Fatih Sağır, Tuba Korkmaz ile yaklaşık 6 ay arkadaşlık yaptığını belirterek şöyle dedi:

"Tuba'nın Cenk adlı birisiyle ilişkisi olduğunu facebooktaki yazışmalarından şüphelendim. Beni aldattığından şüphelendiğim için bir süre takip ettim. Olay günü evinin yakınına gittim. Konuşmak istedim. Ancak benimle konuşmak istemedi, bana küfür etti ve 'Sen önce o.... kardeşine sahip çık' dedi. O anda ben, maket ve balmumu ile uğraştığım için cebimde kalan maket bıçağını rastgele salladım. Ama nerelerine geldi hatırlamıyorum. Daha sonra dönüp de boğazını kestiğimi de hatırlamıyorum. Zaten daha sonra da kendime de zarar vermişim. Kesinlikle öldürme niyetim yoktu."

"TEKRAR YANIMA GELİP BOĞAZIMI KESTİ"

Sanıktan şikayetçi olduğunu söyleyen Tuba Korkmaz da boğazından yaralanması nedeniyle yüksek sesle konuşma yapamayacağını belirterek heyetin yakınına gidip burada ifade verdi. Yaşadığı olayı anlatan Tuba Korkmaz şunları söyledi:

"Fatih ile aynı işyerinde çalışıyorduk ve yaklaşık 6 ay aramızda duygusal ilişki oldu. Aşırı kıskanç birisiydi. O gün ben yolda giderken cep telefonumla eski eşimle konuşuyordum. Bir anda arkamdan bir bıçak darbesi aldım. Falçatayı tutmaya çalıştım, o anda kalbime yakın yerden de darbe aldım. Yakındaki bir apartmana sığınıp yardım istemeye çalıştım ve 'Kurtarın beni' diye bağırdım. 112 ve 155'i arayacaktım ama bulunduğum yeri bilemediğim için arayamadım. Eski eşimi ve patronumu aradım. Fatih kaçarken ayakkabısının tekini düşürdü. Geri döndü ve tekrar yanıma gelip boğazımı kesti. Şikayetçiyim. Bahsettiği Cenk ise 1998 yılından beri benim arkadaşımdır. Fatih ile ilişkim başladığından beri onunla hiç yazışmadım."

Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi için duruşmayı ertelerken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KATİD'den eğitim çalışması
KATİD'den eğitim çalışması
Başbakan Yıldırım: 8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak
Başbakan Yıldırım: 8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak