Advert
Advert

Türk futbolundan dünya futboluna kazandırılan değerler

Şükrü Gülesin'den, Can Bartu'ya, Erdal Keser'den, Engin Verel'e, Gökdeniz Karadeniz'den Cengiz Ünder'e uzanan ihracatımız tavan yaptı.

 Türk futbolundan dünya futboluna kazandırılan değerler
Advert

Geçmişten günümüze yurt dışına oyuncu satma konusunda sıkıntılar yaşayan Türk futbolu bu sorununu gün geçtikçe çözüme kavuşturuyor. Özellikle son dönemlerde UEFA ile sorunlar yaşayan kulüpler getirilen sınırlamalarla birlikte, oyuncu satabildiği kadar transfer yapabilmesi nedeniyle alt yapılardan yetişen, ya da düşük bedellere transfer edilen oyuncuları iyi teklifler gelmesi halinde yurt dışına gönderiyor. Son dönemlerde yetenekli oyuncuların çıkmasının yanı sıra menajerlerin de işin içine girmesiyle, daha kurumsal, daha güvenilir bir hal alan transfer durumu, Avrupa'da Türk menajerlerinin tanınmasını ve sadece Türkiye'ye ünlü isimlerin gelmesini değil, Türk futbolcuların da yurt dışında forma giymelerine imkan sağlıyor. Avrupa'nın önemli kulüpleri uzun süredir takip ettikleri ve yeteneklerine inandıkları Türk oyuncuları önemli rakamlar ödeyerek kadrolarına katıyorlar.

KİMLER GİTMEDİ Kİ

Bekir Refet (Bombacı Bekir), Lefter Küçükandonyadis, Şükrü Gülesin, Metin Oktay, Bülent Esel, Can Bartu, Engin Verel, Erdal Keser gibi Türk tarihinin önemli futbolcularının yurt dışı transferlerinin ardından uzun süre Türkiye sınırlarının dışına futbolcu gönderememişti. Daha sonra Selçuk Yula ile başlayan dönemle birlikte Türk kulüpleri Hakan Şükür, Hami Mandıralı, Erol Bulut, Nihat Kahveci gibi isimleri iyi paralar kazanarak Avrupa takımlarına gönderdiler.  

UEFA KUPASI ve DÜNYA 3'NCÜLÜĞÜNÜN KATKISI BÜYÜK

2000 yılında Galatasaray'ın UEFA Kupasını kaldırması, yine 2001 yılında kazanılan Süper Kupa ve 2002 yılında elde edilen Dünya 3'ncülüğüyle, Türk futbolunda tarihi başarılar elde edilirken, turnuvalarda başarılı performanslar gösteren Türk futbolcularda Avrupa'nın yolunu tuttu.

Bu dönemde Ümit Davala, Arif Erdem, Emre Belözoğlu, Okan Buruk, Tugay Kerimoğlu, Rüştü Reçber, İlhan Mansız, Fatih Akyel, Hakan Şükür Avrupa sahnesinde boy gösteren futbolcular oldular. 

Daha sonraki dönemlerde ise yurt dışına giden futbolcu sayısında azalmalar olsa da kazanılan bonservis bedelleri daha önceki dönemlerde kazanılan paraların üstüne çıkmayı başardı. 

"2010'DAN BERİ 64 MİLYON EURO"

Yurt dışına transfer olan Türk oyuncuların iyi performanslar göstermesiyle birlikte Avrupa Kulüpleri Türkiye pazarına yönelmeye başladı. Mehmet Topal'la başlayan son dönem transferleri Umut Bulut, Arda Turan, Salih Uçan, Atınç Nukan, Enes Ünal, Ersan Adem Gülüm, Burak Yılmaz, Emre Çolak, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder ile devam etti. Bu oyuncuların bonservislerini elinde bulunduran kulüpler, bu transferlerden toplamda 64.75 Milyon Euro elde etti. Yurt dışına giden futbolcular arasında İtalya Kulübü Roma'ya imza atmak üzere bu ülkeye doğru hareket eden Cengiz Ünder 13 Milyon Euro bedelle Türkiye'den yurt dışına transfer olan en pahalı futbolcu olacak.

ÖNCE ONLAR GİTTİ

Can Bartu 

Metin Oktay,

Şükrü Gülesin

Bülent Esel

Engin Verel

Selçuk Yula

1990 SONRASI TAVAN YAPTI

Hakan Şükür 6.5 milyon Euro 

Hami Mandıralı 3.5 milyon Euro 

Erol Bulut 600 bin Euro 

Tugay Kerimoğlu 2.5 milyon Euro 

Alpay Özalan 9 milyon Euro 

Arif Erdem  4 milyon dolar 

Tayfun Korkut bonservissiz

Oktay Derelioğlu 3 milyon Euro 

Okan Buruk bonservissiz 

Ümit Davala 5 milyon Euro 

Emre Belözoğlu bonservissiz

Fatih Akyel 2.5 milyon Euro 

Hakan Ünsal 3 milyon euro

Nihat Kahveci 4.45 milyon Euro 

Rüştü Reçber bonservissiz 

İlhan Mansız 4.5 milyon dolar 

Fatih Tekke 7.5 milyon Euro 

Ümit Özat-bonservissiz 

Caner Erkin cska 4 milyon Euro 

Tuncay Şanlı bonservissiz

Necati Ateş  150 bin krailık

Sinan Kaloğlu bonservissiz

Gökdeniz Karadeniz 8.700 bin Euro

Mehmet Topal 5 milyon euro

Umut Bulut 3.5 milyon Euro 

Arda Turan 12 milyon Euro 

Salih Uçan 4.75 milyon Euro kiralık 

Sezer Özmen  boservissiz 

Atınç Nukan  6 milyon euro

Enes Ünal 3 milyon Euro 

Ersan Adem Gülüm 7 milyon Euro 

Burak Yılmaz 8 milyon Euro 

Emre Çolak  boservissiz

Çağlar Söyüncü 2.5 milyon Euro 

Cengiz Ünder 13 milyon Euro 

Enver Cenk Şahin 1 milyon 75 bin Euro

ARAŞTIRMA: Olgucan KALKAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞBAKAN YILDIRIM: BUGÜN İTİBARIYLE ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI
BAŞBAKAN YILDIRIM: BUGÜN İTİBARIYLE ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BAŞLADI
İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 22 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 22 terörist etkisiz hale getirildi