Advert

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık: Suriye’ye her gün 20 TIR yardım gönderiyoruz

SAMSUN'da düzenlenen 'Temmuz Yarısı Vatan Yarası' adlı panelde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 'Suriye'ye her gün ortalama 20 TIR yardım malzemesi gönderiyoruz. Sadece Suriye değil, Musul, Irak'a da gönderiyoruz. Irak içerisinde 2 mülteci kampında yaklaşık 30 bin insana bakıyoruz' dedi..

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık: Suriye’ye her gün 20 TIR yardım gönderiyoruz

SAMSUN'da düzenlenen 'Temmuz Yarısı Vatan Yarası' adlı panelde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Suriye'ye her gün ortalama 20 TIR yardım malzemesi gönderiyoruz. Sadece Suriye değil, Musul, Irak'a da gönderiyoruz. Irak içerisinde 2 mülteci kampında yaklaşık 30 bin insana bakıyoruz" dedi.
Türk Kızılayı Samsun Şubesi tarafından 29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası nedeniyle Atakum İlçesi'nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde 'Temmuz Yarısı Vatan Yarası' konulu konferans düzenledi. Konferansa Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Kızılay gönüllüleri katıldı.
Türk Kızılayı ile ilgili yapılan sunumların ardından konuşma yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Biz tarihimiz boyunca sürekli insanlara iyilik, merhamet ve adalet getirmeye gayret ettik. Kızılaycılık milletin zor zamanında onun direncini arttırmak için, milletin düştüğünde onun elinden tutup kaldırmak için, biz bugün dünyanın 135 farklı ülkesinde çalışıyoruz. Sadece bu sene Somali'ye 2 gemi gönderdik. Her bir gemi 11 bin ton gıda taşıdı. Gazze'ye 2 gemi gönderdik. Yemen'e bir gemi gönderdik. Gazze'ye üçüncü gemiyi göndermek için hazırlıklarımız devam ediyor" diyerek sözlerine şöyle devam etti:
"Bir taraftan ülkemizin içerisinde terör mağduru insanlarımızın elinden tutmaya çalışıyoruz. Bir taraftan Suriye'deyiz. Suriye'nin içerisine Kızılay olarak krizin başladığı günden bugüne kadar 28 bin TIR yardım malzemesi gönderdik. Biz o kardeşlerimizi eğer orada desteklemezsek onlar ya orada ölecekler, ya da bizim kapımıza dayanacaklar. Suriye'ye her gün ortalama 20 TIR yardım malzemesi gönderiyoruz. Sadece Suriye değil, Musul, Irak'a da gönderiyoruz. Irak içerisinde 2 mülteci kampında yaklaşık 30 bin insana bakıyoruz. Bu sayı şimdi 100 binlere doğru tırmanıyor. Yani dünyanın neresinde bir sıkıntı varsa biz ayrım gözetmeksizin onlara yardım etmeye çalışıyoruz." 
Kınık, 15 Temmuz'un bir beşeri afet olduğunu söyleyerek "Bu beşeri afetlere bir daha yakalanmamak için Allah göstermesin buna benzer durumlarla karşılaştığımızda daha dayanıklı, dirençli ve organize olmak için birtakım projeler geliştirdik. Bunların en önemlisi Türkiye çapında iki milyon Kızılay gönüllüsü özellikle gençlerimiz ve kadınlarımız üzerine bir proje. Onları eğiteceğiz. İlkyardım, yardımlaşma, haberleşme ve dayanışma konusunda eğiteceğiz. Meydanı boş bulamayacaklar. Daha güçlü bir milli organizasyon daha güçlü bir Kızılay ile bu tip beşeri afetlerin risklerini ortadan kaldırmak için çalışacağız" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eski bakanın katil zanlısı olayı anlattı
Eski bakanın katil zanlısı olayı anlattı
Öldürülen Gri listedeki terörist, 2 polisi şehit etmiş
Öldürülen Gri listedeki terörist, 2 polisi şehit etmiş