Advert
Advert

Türkiye şehitlerini uğurladı

Türkiye şehitlerini uğurladı
Advert

Şırnak'ta helikopter kazasında şehit olan Piyade Kurmay Albay Gökhan Peker için Çatalca'daki Nakkaş köyünde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan cenaze töreni sonrası şehit ailesine taziyelerini iletti.

EVİNİN ÖNÜNDE HELALLİK ALINDI

Şırnak Şenoba'da helikopter kazasında şehit olan Albay Gökhan Peker'in naaşı bugün saat 12.00 sıralarında Çatalca Nakkaş Köyü'ndeki baba ocağına getirildi. Peker'in cenazesi evinin önüne getirildiğinde gözyaşı sel oldu. Şehit albayın annesi Semra Peker ve eşi Nilay Peker tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

ERDOĞAN DA CENAZEYE KATILDI

Alınan helalliğin ardında şehidin cenazesi Nakkaş Köyü Meydanı'na getirildi. Cenaze namazı, katılımın yüksek olması nedeniyle Baba Nakkaş Camii'nin yakınındaki köy meydanından kılındı. Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan ve CHP Milletvekili Engin Altan da katıldı. Cenazede Şehit albayın annesi Semra Peker, eşi Nilay Peker, 10 yaşındaki oğlu Kaan Peker, 4 yaşındaki oğlu Kerem Peker, şehidin kardeşleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AİLEYE TAZİYELERİN İLETTİ

Cenaze namazını İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz kıldırdı. Cenaze namazının kılınması ve helallik alınmasının ardından tören mangasının omuzlarında şehidin cenazesini, cenaze aracına götürdü. Bu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehidin yakınlarına yanına giderek başsağlığı diledi. Cenaze aracı köy mezarlığına doğru hareket ederken durduruldu. Şehidin annesi ve eşi cenaze aracına bindi. Cenazeye katılanlarda dev Türk bayrağıyla mezarlığa kadar yürüdü. Gökhan Peker'in naaşı köy mezarlığındaki aile kabristanına defnedildi.

Helikopter şehidi Albay Küçükdemirkol, Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı 

ŞIRNAK'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak, düşen askeri helikopterde şehit olan Piyade Albay Oğuzhan Küçükdemirkol, Ankara'da gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Piyade Albay Küçükdemirkol için Ankara'daki Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde cuma namazı sonrası cenaze namazı kılındı. Şehidin eşi Yasemin, kızı Zeynep ve oğlu Gökhan, tören boyunca birbirlerinin elini hiç bırakmadı. 

ŞEHİT ANNESİ TÖRENE SEDYEYLE GETİRİLDİ

Şehidin acılı annesi Muazzez Küçükdemirkol, törene rahatsızlığı nedeniyle sedyeyle getirildi. Acılı anne, tören boyunca ellerini açarak, oğlu için dua etti.

Törene şehit yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarıyla çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin ardından şehit Piyade Albay Oğuzhan Küçükdemirkol, Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.

Merzifon'da şehit acısı ikiye katlandı

ŞIRNAK'ta helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 13 askerden 29 yaşındaki Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş ile 38 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekar'ın memleketleri olan Amasya'nın Merzifon İlçesi'nde, şehit acısı ikiye katlandı. İki şehit son kez baba evlerine getirilirken, gözyaşı sel oldu.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin Şenoba Beldesi'nde önceki gece helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 13 askerden Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş ile Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekar'ın cenazeleri dün gece askeri uçakla Amasya'nın Merzifon İlçesi'ndeki 5'inci Ana Jet Üssü'ne getirildi. Ardından Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

İki şehidin cenazeleri bugün son kez memleketlerindeki baba ocaklarına götürüldü. Pilot Üsteğmen Abdülmuttalip Kesikbaş'ın cenazesi Bahçeli Evler Mahallesi'ndeki baba evine getirilmesinin ardından gözyaşı sel oldu. Şehit için Kuran-ı Kerim okunup yakınlarından helalik alındı.

EŞİ 6 AYLIK HAMİLEYDİ

2010 yılında göreve başlayan Pilot Üsteğmen Abdülmuttalip Kesikbaş'ın ilk çocuklarına 6 aylık hamile olan ev kadını eşi Gizem Kesikbaş, güçlükle ayakta durabildi. Kız bebek bekleyen Gizem Kesikbaş, şehit eşinin tabutuna dokunup "Sana kızımızı getirdim Aşkım" diyerek gözyaşı döktü.

Şehidin babası Ali Kesikbaş'ın vefat ettiği belirtilirken, annesi Halime Kesikbaş da oğlu için ağıt yaktı. Şehit Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş'ın İzmir'de görev yaptığı, 15 gün önce geçici görevle Şırnak'a gittiği belirtildi.

ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ 2 ÇOCUK BABASIYDI

Şehit Uzman Çavuş Hakan İncekar'ın cenazesi de son kez Tekke Mahallesi'ndeki baba evine getirildi. Türk bayraklarıyla donatılan evinin önünde şehit Uzman Çavuş İncekar için Kuran-ı Kerim okunup yakınlarından helallik alındı. 2002 yılında göreve başlayan ve 2 çocuk babası olan şehidin eşi 35 yaşındaki Satı İncekar gözyaşlarına boğuldu. Şehit eşi, havacı asker kıyafeti giydi. Çocukları 12 yaşındaki Ata Yağız ve 8 yaşındaki Ali Yiğit babalarının tabutu başında gözyaşı döktü. Ata Yağız şehit babasının şapkasını başına taktı. Şehit Uzman Çavuşun babası İsmail ve annesi Nurdane İncekar da güçlükle ayakta durabildi.

Şehit Uzman Çavuş Hakan İncekar'ın da İzmir'de görevli olduğu, geçici görevle Şırnak'a gittiği belirtildi. 

İki şehidin cenazeleri baba evlerine son defa getirilmelerinin ardından cenaze namazı kılınmak üzere Kara Mustafa Paşa Camii önüne götürüldü.

GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDILAR

Şırnak'ta helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 13 askerden Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş ile Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekar için Merzifon İlçesi'nde Kara Mustafa Paşa Camii önündeki Cumhuriyet Caddesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Amasya Valisi Salih Işık, şehitlerin yakınları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, şehitlerin silah arkadaşları ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Törende şehit Pilot Üsteğmen Abdulmuttalip Kesikbaş'ın 6 aylık hamile eşi Gizem Kesikbaş gözyaşlarına boğuldu. Şehidin annesi Halime Kesikbaş da oğlunun tabutunun başında ağıt yaktı.

Uzman Çavuş Hakan İncekar'ın eşi Satı İncekar da Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerine sarılıp ağladı. Şehidin annesi Nurdane İncekar güçlükle ayakta durabildi.

İki şehit için Cuma namazının ardından peşpeşe cenaze namazları kılındı. Askerler tarafından omuzlarda taşındıktan sonra cenaze aracına götürüldü. Bir süre iki cenaze aracı peşpeşe kortej eşliğinde aynı caddede gitti. Ardından ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyen vatandaşlar 'Şehitler Ölmez vatan bölünmez' sloganı attı. İki şehidin cenazesi ilçede bulunan şehitlikte toprağa verildi.

Balıkesir hem şehidini hem başkanını uğurladı

ŞIRNAK'taki helikopter kazasında şehit düşen Muhabere Yüzbaşı 37 yaşındaki İlker Acar, Balıkesir Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi. Şehit Acar'ın cenaze namazı, kalp krizinden ölen ilin eski belediye başkanı AK Partili Sabri Uğur'la birlikte kılındı. Başkan Uğur'un tabutu da şehit Acar'ınki gibi Türk bayrağına sarıldı.

Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'nden havalanan 'Cougar' tipi helikopterin yüksek gerilim hattına takılıp düşmesi sonucu Tümgeneral Aydoğan Aydın'ın da aralarında yer aldığı 12 silah arkadaşıyla birlikte şehit düşen Yüzbaşı İlker Acar'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, dün gece askeri uçakla Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üssü'ne getirildi. Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Edip Uğur, üst düzey komutanlar ve emniyet yetkililerinin de hazır bulunduğu karşılamanın ardından cenaze, devlet hastanesi morguna kaldırıldı. Şehit Acar'ın cenazesi bugün saat 11.30'da morgdan alınarak, Paşaalanı mahallesindeki evine getirildi. Dua edilmesi ve helallik alınmasının ardından Zağnospaşa Camii'ndeki törene geçildi.

SAĞLIK BAKANI ŞEHİDİN KIZI İLE ELELE YÜRÜDÜ

Cenazeye Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Ersin Yazıcı, 9'uncu Ana Jet üssü ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Partili Balıkesir milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Kasım Bostan, Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı ile CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm de katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenazeye çelenk gönderdi. Sağlık Bakanı Akdağ, cenaze töreni için Zağnospaşa Camii'ne gelirken, şehit Acar'ın annesi Nurdane Acar ile eşi Gülçin Acar'a başsağlığı diledi. Cenazede şehidin 8 yaşındaki kızı Öykü Ada annesini teselli etmeye çalışırken, 2 yaşındaki oğlu Yiğit Ege ise her şeyden habersiz Türk bayrağı salladı. Şehit Acar'ın cenaze namazı, kalp krizinden ölen ilin eski belediye başkanı AK Partili Sabri Uğur'la birlikte kılındı. Müftü vekili Ramazan Topcan'ın kıldırdığı iki cenaze namazının ardından vatandaşlardan şehit Acar ve Başkan Uğur için helallik istedi. Şehidin cenazesi, binlerce Balıkesirli'nin eşliğinde top arabasına kondu. Bakan Akdağ, kortej yürüyüşünde şehidin kızı Öykü Ada ile el ele yürüdü. Şehit Acar, Balıkesir Garnizon Şehitliği'nde toprağa verildi.

"O KAHRAMANLAR OLMASA..."

Sağlık Bakanı Akdağ, cenaze töreni öncesi Vali Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti. Akdağ, şu açıklamayı yaptı:

"Bugün Balıkesir'de kahramanlarımızdan genç bir yüzbaşı kardeşimiz İlker'in cenaze namazını kılacağız. Hepimizin yüreğini dağlayan bir kaza oldu. Kahramanlarımız şehit oldular, onların hatıralarının önünde saygıyla eğiliyoruz. Rabbim hepsinden razı olsun. O kahramanlar olmasa biz evlerimizde rahat uyuyamayız. Bu yurdu şehitlerimiz bize emanet etti, bugün de yine şehitlerimizle bu yurdu muhafaza ediyoruz. Zalimlerle, teröristlerle, terörü besleyenlerle mücadelemiz kararlılıkla sürecek. Şehitler tepesi boş kalmayacak ama bu millet tarihine, geçmişine layık biçimde geleceğine de sahip çıkıyor. Büyük Türk milleti şehitleriyle beraber, bağımsızlık, özgürlük, refah mücadelesine devam edecek" dedi.

UĞUR DA SONSUZLUĞA UĞURLANDI

Balıkesir Belediye Başkanlığı 2004-2009 yılları arasında yapan ve İstanbul'da kalp kapakçığı ameliyatından sonra evinde dinlenirken, emboli atması sonucu 59 yaşında vefat eden Sabri Uğur'un cenaze namazı da Zağnospaşa Camii'nde şehit İlker Acar'la birlikte kılındı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un amca oğlu olan Sabri Uğur'un tabutu da Türk bayrağına sarıldı. Uğur, Başçeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi. Edip Uğur'un cenazede çok üzgün olduğu gözlendi.

Şehit annesinin 'Bana kokun geliyor' sözleri yürekleri dağladı

ŞIRNAK'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Şenoba Beldesi'nde yüksek gerilim hattına takılarak düşen helikopterde şehit olan 13 askerden Teknisyen Astsubay Başçavuş Fevzi Kıral, memleketi Manisa'nın Akhisar ilçesinde cemevinde düzenlenen 5 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin bayrağa sarılı tabutunun etrafını dolanıp her tarafını öpen annesi Nur Kıral'ın, "Bana kokun geliyor. Geride bıraktıkların bana emanet. Bak, başında ağlamıyorum. Sana doyamadım" sözleri yürekleri dağladı.

İzmir'in Gaziemir Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda görevli olan ve 10 gün önce geçici görevle gittiği öğrenilen Şırnak'ta şehit düşen evli, iki çocuk babası 35 yaşındaki Astsubay Fevzi Kıral'ın cenazesi Ankara'da yapılan otopsiden sonra dün akşam Akhisar'a getirilerek Devlet Hastanesi Morgu'na konuldu. Bu sabah askerler tarafından alınan şehit Astsubay Fevzi Kıral'ın cenazesi, Hacı İshak Mahallesi'ndeki Akhisar Cemevi'ne getirildi. Burada saat 10.00'da düzenlenen törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Manisa Garnizon Komutanı Albay Şefik Güvenç, Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Özcan Kaplan , CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, şehidin eşi Nilgün Kıral, çocukları Zehra Kıral ve Sude Naz Kıral, babası Sabri Kıral, annesi Nur Kıral ve Edirne İpsala'da görevli ağabeyi Yüzbaşı Hürşehit Kıral ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

ŞEHİT ANNESİ TABUTU DEFALARCA ÖPTÜ

Cemevi'nde ilk olarak protokol üyeleri yerini aldı. Ardından şehit Astsubay Fevzi Kıral'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi buradaki üzerinde çerçeveli bir fotoğrafı bulunan masaya konuldu. Bu sırada gözyaşları sel oldu. 

Şehit Astsubay Kıral'ın eşi Nilgün, babası Sabri, annesi Nur, ağabeyi Yüzbaşı Hürşehit Kıral da özel bir minibüsle Cemevi'ne getirildi. Şehidin yakınları, bayrağa sarılı tabuta saılıp gözyaşı döktü.

Şehitin ağabeyi Yüzbaşı Hürşehit ve babası Sabri Kıral tabut başında asker selamı verdi. Anne Nur Kıral'ın, daha sonra üç ayrı kez daha tabutun yanına gelip, etrafını dolanıp her tarafını öptükten sonra, "Bana kokun geliyor. Geride bıraktıkların bana emanet. Bak, başında ağlamıyorum. Sana doyamadım" sözleri yürekleri dağladı. Yüzbaşı Hürşehit Kıral da şehit kardeşinin kızı Zehra Kıral ile tabutun başına gelip, bir süre durdu. Ardından yeğenini diğer yakınlarının yanına gönderen Yüzbaşı Kıral, tabuta sarılıp, hıçkırıklara boğularak ağladı. Bu sırada cenaze törenine katılanlar gözyaşlarına hakim olamadı.

CAHİT SITKI TARANCI'NIN 'MEMLEKET İSTERİM' ŞİİRİ OKUNDU

Cemevindeki cenaze töreninde Alevi dedesi Gökmen Savak, Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket isterim' şiirini okudu. Gökmen Savak, "Gözyaşlarına tahammülümüz kalmadı. Siyasetçilere sesleniyoruz" dedi.

Cenaze namazının kılınıp, helallik alınmasından sonra şehit Astsubay Başçavuş Fevzi Kıral'ın cenazesi tören mangasının omzunda taşındı, ardından cenaze aracına konuldu

ANNESİ CENAZE ARACINA BİNMEK İSTEDİ

Tabutun peşinde Vali Mustafa Hakan Güevençer'in konulunda cenaze aracının yanına kadar gelen şehit annesi Nur Kıral, oğlunun tabutunun yanına oturup, mezarlığa kadar bu şekilde gitmek istedi. Ancak, Vali Güvençer'in "Dayanamazsınız, bayılırsınız" diyerek, uyarması üzerine vazgeçen Nur Kıral, bir kez daha oğlunun tabuna el sürüp, okşadı.

Şehit Astsubay Fevzi Kıral'ın cenazesi konvoy eşliğinde ilçeye 18 kilometre uzaklıktaki Beyoba Mahallesi'ndeki baba ocağının önünden geçirilip, buradaki şehitlikte toprağa verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayram tatilinde kazalarda 61 kişi öldü, 296 kişi yaralandı
Bayram tatilinde kazalarda 61 kişi öldü, 296 kişi yaralandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: En baba mitingimizi İstanbul'da yapıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: En baba mitingimizi İstanbul'da yapıyoruz