TURSAF Başkanı Yazan: 30 milyon insan, sağlık turizminde 500 milyon dolar harcıyor

TÜRKİYE Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) Başkanı Tevfik Yazan, 2016- 2017 itibariyle dünyada 30 milyonu aşkın insanın sadece derdine şifa aramak, sağlığına çare bulmak için seyahat ettiğini belirterek, "Harcadıkları para 500 milyon dolar'a yaklaşan bir rakam" dedi.

TURSAF Başkanı Yazan: 30 milyon insan, sağlık turizminde 500 milyon dolar harcıyor

TURSAF 3'üncü Olağan Toplantısı Samsun'da yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sağlık sektör temsilcileri ve sağlık çalışanları katıldı. Toplantının açılışında konuşma yapan TURSAF Başkanı Tevfik Yazan şunları söyledi:

"Sağlık turizmi tüm dünyada özellikle ülkemiz içinde artık stratejik bir sektör haline geldi. 2016-2017 itibariyle dünyada 30 milyonu aşkın insan sadece derdine şifa aramak, sağlığına çare bulmak için seyahat eder durumda. Yani sağlık turizminin konusunu oluşturuyor. Harcadıkları para 500 milyon dolar'a yaklaşan bir rakam. Bu sektörde ülkemizin doğal zenginlikleri, kültürel alt yapısı, ulaşım kolaylığı, turizmdeki yeterli tecrübesi ve üzerinde son 15 yıldır sağlıkta dönüşüm ile fiziki altyapı, yetişmiş insan gücü, yeni uygulamalarla sağlıkta da bir çok gelişmiş ülkeyi geride bırakır hale geldiği için, sağlık turizminde de gittikçe ivme kazanan bir hareket başlıyor. 2011- 2012'de sağlık turizmi için ülkemize gelen sayısı 270- 280 binlerdeyken bu artık 500 binleri aşmış, geçen yıl itibariyle 580- 600 bin civarında olmuştur. Bunun içinde bir çok saç ekim, diş ile ilgili operasyonları da eklediğimizde 800 binleri aşan bir rakam sağlık turizmi için ülkemizi ziyaret eden kişi sayısı."

Toplantıda gün boyunca çalıştaylar düzenlenip çeşitli sunumlar yapılacağı belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hakkari’de İHA tespit etti, uçaklar vurdu: 3 PKK’lı öldü
Hakkari’de İHA tespit etti, uçaklar vurdu: 3 PKK’lı öldü
Destici'den bedelli askerlik açıklaması
Destici'den bedelli askerlik açıklaması