Advert

Yeniden yapılandırmayla Mayıs'ta bütçe fazla verdi

Yeniden yapılandırmayla Mayıs'ta bütçe fazla verdi

Vergi borçlarının tasfiyesini öngören yeniden yapılandırma ödemelerinin desteğiyle Mayıs ayında merkezi yönetim bütçesi 6.4 milyar lira fazla verdiği. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada, Mayıs ayında bütçedeki iyileşmeye vergi gelirlerindeki yüksek oranlı artışın katkı sağladığını belirtti.

Mayıs ayında vergi gelirlerinin kurumlar vergisi, ithalde alınan KDV ile gelir vergisindeki yüksek oranlı artışların etkisiyle yüzde 20.3 arttığına dikkat çeken Ağbal, bu artışa Mayıs ayında 6736 sayılı Kanun kapsamında yapılan vergi yapılandırma gelirinin de katkı sağladığını vurguladı. 

Ağbal, açıklamasında şunları söyledi:

“Ocak-Mayıs döneminde ise merkezi yönetim bütçesi 11.5 milyar lira açık verdi. Bu açıkta ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yapılan teşviklerin önemli bir etkisi olmuştur. Yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesi ile yılın geri kalanına ilişkin öncü veriler 2017 yılında ekonomik büyümenin OVP hedeflerimizin üzerinde gerçekleşebileceğini göstermektedir. Ekonomik aktivitedeki canlanma, vergi gelirlerini olumlu yönde etkileyecektir. Esas olan mali disiplinin yapısal olarak sürdürülmesidir. Hükümet olarak bu konuda taviz vermeden ekonomi politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KATİD'den eğitim çalışması
KATİD'den eğitim çalışması
Başbakan Yıldırım: 8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak
Başbakan Yıldırım: 8-10 maddelik bir teklif önümüzdeki hafta Meclis'te olacak