Yüksek riskli gebelikler için 7 kente bir uzman

SAMSUN Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde geçen Şubat ayında göreve başlayan Perinatoloji Uzmanı Opr.Dr. Nihal Şahin Uysal, yüksek riskli hamilelerin tedavisini gerçekleştirip doğumlarını planlıyor. Samsun ve bölgesindeki 6 ilde tek Perinatoloji Uzmanı olan Opr.Dr. Nihal Şahin Uysal, yüksek riskli gebeliklerde tedavi yapılmaması halinde anne ve bebeği açısından olumsuz durumların ortaya çıkabildiğini söyledi.

Yüksek riskli gebelikler için 7 kente bir uzman

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde geçen Şubat ayında göreve başlayan Perinatoloji Uzmanı Opr.Dr. Nihal Şahin Uysal, Samsun ve bölgesindeki tek Perinatoloji uzmanı olarak hastalarına hizmet veriyor. Opr.Dr. Nihal Şahin Uysal, 18 yataklı Perinatoloji Servisi'nde yüksek riskli gebeliklerin takip edildiğini söyleyerek, "Gebelikte tansiyonu yükselen hastalık, şeker hastası olan gebeler, erken doğum tehdidi olan hastalar, epilepsisi olan, astım, göğüs hastası olan kalp hastası olan hastalar gibi gebelikte yüksek risk bulunan hamileler Perinatoloji Servisi'nde takip ediliyor. Onun dışında bebekle ilgili problemlerle de yine devreye girmekteyim. Yüksek riskli gebeliklerde hem bebek, hem anne açısından adı üstünde yüksek risk vardır. Hem bebeğin kayıp oranları, hem de bu bebeklerde sakatlık gibi riskler artmıştır. Anne açısından da anne ölüm riski daha fazladır. Hem de annenin gebelikle ilişkili hastalıklara bağlı doğum sonrası etkilenme ihtimali vardır. Örneğin annenin gebelikte tansiyonu yükselir. Bunu kontrol edemezsek, anne nöbet geçirir. Nöbet geçirirse, anne de kafa içi kanama riski vardır ve buna bağlı olarak anne ölebilir ya da felç kalabilir. Eğer biz bunu öngöremezsek tedavisini yapamazsak böyle olumsuz bir durum ortaya çıkabilir" dedi.

Opr.Dr. Nihal Şahin Uysal, Perinatoloji Servisi ve Polikliniğine Samsun'un merkez ve ilçelerini yanı sıra Ordu, Trabzon, Çorum, Amasya, Tokat, Sinop  illerinde de hastalar geldiğini dile getirerek, "İkiz gebelikler, üçüz gebelikler yine polikliniğimizde takip ediyorum. Ayrıca erken doğum tehdidi olan hastalarımızı da  takip ediyor doğumlarına bizzat ben giriyorum. Tarama testlerini yapıyoruz ve bu testlerde riski yüksek çıkan hastalarımızı sonraki tanı testlerini yapıyoruz.  Erken doğum tehdidi olan hastalarımızın doğumlarını planlıyoruz. Yine erken doğacak bebeklerin doğumlarını da ben gerçekleştiriyorum" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray 21'inci şampiyonluğunu kutladı
Galatasaray 21'inci şampiyonluğunu kutladı
Askeri aracın geçişi sırasında patlama: 2 şehit
Askeri aracın geçişi sırasında patlama: 2 şehit