Siyaset
Giriş Tarihi : 30-04-2020 11:59   Güncelleme : 30-04-2020 12:17

1 MAYIS İKRAMİYESİ İSTİYORUZ…

Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonuna(Çalışan-Sen) bağlı Ofis Bir-Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, basına yazılı açıklama yaparak “memura 1 Mayıs’ı bayram etmek istiyorsanız o güne özel tüm memurlara bir(1) maaş tutarında ikramiye ödensin” dedi.

1 MAYIS İKRAMİYESİ İSTİYORUZ…

Memur ve İşçi Arasında Ayrım Olmamalı
Kamuda çalışan işçiler yılda dört(4), taşerondan kadroya geçen işçiler yılda iki(2), yine iş kur üzerinden kamu kurumlarına işçi kadrosunda çalıştırılan işçiler de yılda iki(2) ve yine son olarak emeklilerimiz yılda iki(2) kez ikramiye alırken, memura emek ve dayanışma bayramında dahi bir(1) kere ikramiyeye verilmemesi eşit işe, eşit ücret kavramı ile bağdaşmadığı gibi, yapılan bu uygulama hukuken de adalet ilkesi ile de örtüşmemektedir. Memur ve işçi arasında ayrım yapılmaktadır. Bu Sebeple hiç olmazsa yılda bir kez de olsa, memura 1 Mayıs’ı bayram etmek istiyor ve bu adaletsizliği az da olsa gidermek istiyorsanız, o güne özel tüm memurlara bir(1) maaş tutarında ikramiye ödensin” dedi. 

 Çay kaşığı ile memura verilen zamlar, enflasyonun artması ile kepçe ile geri alındı
  
Fevzi Gül, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Memurlara ENFLASYONUN BİLE ALTINDA VERİLEN ZAMLAR eridi. Hepinizin malumu olduğu üzere son zamanlarda piyasalarda görülen ekonomik sıkıntılar nedeniyle a’dan z’ye her şeye zam yapıldı. Ve memurların aldığı zamlar eridi. Özellikle büyük kentlerde yaşayan memurların yaşama koşulları daha da ağırlaştı. Ev kiralarının yükselmesi, elektrik, su, doğalgaz ve diğer tüketim maddelerinin fiyatlarının artması nedeniyle memurlar zorunlu ihtiyaç maddelerini karşılayamayacak duruma geldi. Bütün memurlar bankalardan aldığı kredi borçlarıyla yaşıyor. Ve sürekli bir döngü halinde de borcu yine başka bir borçla kapatarak geçinmeye çalışmaktadırlar. Anne ve babalar çocuklarını okutmakta aciz kalıyorlar. Memurların içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle 1 Mayıs emekçi bayramında memurlara da yılda bir defa bir maaş tutarında ikramiye ödenmesini istiyoruz. 1 Mayıs Emekçi Bayramında ödenecek olan bu ikramiyeler memurların içinde bulunduğu bu ekonomik sıkıntıyı bir nebze olsun gidereceğini düşünüyoruz. Memurların insanca yaşayabilecekleri koşulların sağlanması Anayasal bir haktır. 

Ofis Bir Sen İl Başkanı Fevzi Gül, yetkililerce sürekli ekonominin büyüdüğü ve iyiye gittiği söylenilmesine rağmen, ne hikmetse memurun bundan tek kuruş bile faydalanamadığını belirterek şunları söyledi; “Sürekli ekonominin büyüdüğü ve iyiye gittiği söylenilmekte. Hani ekonomi iyiydi, kişi başına düşen milli gelir artmıştı? Madem ekonomimiz büyüyor ve iyiye gidiyor, o halde memurlara neden büyümeden pay verilmiyor?

Eşitlik Bunun Neresinde?
Kamuda çalışan işçiler yılda dört(4), taşerondan kadroya geçen işçiler yılda iki(2), yine iş kur üzerinden kamu kurumlarına işçi kadrosunda çalıştırılan işçiler de yılda iki(2) ve yine son olarak emeklilerimiz yılda iki(2) kez ikramiye alırken, memura emek ve dayanışma bayramında dahi bir(1) kere ikramiyeye verilmemesi eşitlik kavramını yok saydığı gibi,  yapılan bu uygulama hukuken de adalet ilkesi ile de bağdaşmamaktadır. Bu ülkede herkese ikramiye var, ama bir emeği ile geçinen memura gelince kasada para yok deniyor. Devletimizin çalışanlarına ve emeklilerine ikramiye ödemesi çok güzel ve sevindiricidir. Ancak; bu sevincin de yarım kalmaması için, sadece işçi ve emekliye değil, kamuda çalışan tüm memurlara da ikramiye ödenmesi gerekmektedir. 

Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; bir ailede baba nasıl ailenin reisi ise, siz de bu devletin başı ve reisiniz. Bir baba nasıl evde evlatları arasında ayrımcılık yapmıyor ise, sizin de milletin reisi, devletin ve çalışanların başı olarak, çalışanlar arasında böyle bir ayrımcılık yapmayacağınız kanaatini taşımakta ve tüm memur çalışanlara da ikramiyenin verilebilmesi için gereken hassasiyeti göstereceğinize inanmaktayız. Bu vesile ile çalışanların yani bizlerin taleplerine kulak verilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle, emeği ile geçinenlerin “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı” Kutlu Olsun” dedi.